Hulajnogi elektryczne wróciły na ulice Suwałk

na ulicach Suwałk ponownie będzie można zobaczyć hulajnogi elektryczne

 

Od kilku dni na ulicach Suwałk ponownie zobaczyć można hulajnogi elektryczne do wypożyczenia.

 

Po miejskich rowerach, które od kilku lat cieszą się sporą popularnością, w ubiegłym roku do Suwałk wjechały elektryczne hulajnogi, które również szybko znalazły szerokie grono zwolenników. I mimo, że aura za oknem wciąż jest zmienna, w ostatnich dniach pierwsze hulajnogi elektryczne ponownie pojawiły się w miejskiej przestrzeni. Przy tej okazji przypomnijmy więc prawo o ruchu drogowym, które reguluje prawnie kwestię użytkowania elektrycznych hulajnóg.


Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się ciągnięcia lub holowania innego pojazdu; przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku. Kierujący hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest zobowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

 

Dopuszczalna prędkość z jaką można się poruszać hulajnogą elektryczną i urządzeniami transportu osobistego to 20 km/h. Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego będzie karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – dotyczy to osób, które nie ukończyły 18 lat. Dzieciom w wieku do 10 lat zabrania się kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego na drodze. Dopuszcza się będzie kierowanie hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego przez dziecko w wieku do 10 lat, ale tylko w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Dodaj komentarz