Firma obniżała VAT - musiała zapłacić 419 tys. zł 

Krajowa Administracja Skarbowa - kontrola przedsiębiorcy

 

Ponad 419 tys. zł podatku wraz z należnymi odsetkami wpłacił podatnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach w wyniku  przeprowadzonej kontroli podatkowej. Kontrolowana firma prowadząc działalność obniżała kwoty należnego podatku VAT o kwoty podatku naliczonego wynikające z fikcyjnych faktur.

 

Pracownicy Urzędu Skarbowego w Suwałkach przeprowadzili kontrolę podatkową działalności jednej z podlaskich firm za okres od 1 kwietnia 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r.  W toku czynności sprawdzających stwierdzili, że faktury zakupowe nie odzwierciedlały faktycznych transakcji tzn. nie potwierdzały, że w rzeczywistości doszło do dostawy towarów pomiędzy konkretnymi podmiotami, widniejącymi na tych fakturach.

 

Kontrolowany obniżył kwotę należnego podatku VAT o kwotę podatku naliczonego w wysokości 340 224 zł wynikającą z fikcyjnych faktur na kwotę 1 479 235 zł netto, do czego nie był uprawniony. Po zakończeniu postępowania sprawdzającego podatnik złożył korekty deklaracji VAT oraz wpłacił łącznie 419 646 zł, na co składało się zobowiązanie w wysokości 340 224 zł oraz odsetki w kwocie 79 422 zł.

 

Źródło: KAS

1 Komentarzy

Dodaj komentarz