Blisko 500 osób z Suwałk stanie przed komisją

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Suwałkach rozpoczęło kwalifikację wojskową

 

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Suwałkach w poniedziałek (17.04) na administrowanym przez siebie terenie rozpoczęło kwalifikację wojskową, połączoną z konferencją prasową.

 

W Suwałkach, tak jak i w całym kraju rozpoczęła się dziś kwalifikacja wojskowa. Jako pierwsi stawiają się w tym roku mieszkańcy Suwałk. Są to głównie osoby urodzone w 2004 roku, ale też starsze, które z różnych przyczyn (wyjazd, pobyt w szpitalu) w ubiegłych latach nie mogły stanąć do kwalifikacji. Łącznie przed Powiatową Komisją Lekarską stanie około 500 osób. W związku z tym dziś przed głównym wejściem do Szpitala Wojewódzkiego im. Ludwika Rydygiera w Suwałkach odbyła się konferencja prasowa z udziałem Jarosława Kowalewskiego, szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku, Jana Suwary, szefa WCR Suwałki, Krzysztofa Świderskiego, dowódcy 14 pułku przeciwpancernego i prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza.

- Kwalifikacja wojskowa to nic strasznego. Jest to zbadanie pewnej grupy osób - tak jak co roku 19-latkowie przystępują jako rocznik podstawowy do kwalifikacji wojskowej. Liczymy na to, że do tej grupy podstawowej dołączą ochotnicy. Wystarczy mieć ukończony 18 rok życia i można przyjść do suwalskiego szpitala na kwalifikację. Tak jak mówiłem, nie jest to pobór, czy przymusowe wcielenie. To możliwość zbadania się i zapoznania z ofertą wojska. My ze swojej strony liczymy, że wszystkie osoby otrzymają kategorię A, czyli będą zdolne do odbycia służby wojskowej - mówił Jarosław Kowalewski. 

Po kwalifikacji wojskowej wszyscy ochotnicą mają możliwość rozpoczęcia Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, a w przyszłości służby zawodowej w 14 Pułku Przeciwpancernym w Suwałkach. Oferta służby terytorialnej i wojskowej czeka również w suwalskim batalionie lekkiej piechoty. To jednak nie wszystko. 

- Przed nami jeszcze pięć turnusów w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Jeden turnus rozpoczyna się w maju, kolejny w czerwcu i później kolejne po wakacjach. Bardzo ciekawe są też inne projekty jak "trenuj z wojskiem". W soboty 13 maja i 8 lipca może zgłosić się każdy obywatel od 15 do 65 roku życia i spędzić osiem godzin pod okiem instruktorów. W ramach tego projektu będzie można zapoznać się z zasadami posługiwania bronią, będzie można postrzelać na trenażerach, poznać podstawowe zasady i zachowania w przypadku alarmu, podstawy wojskowej walki wręcz, terenoznawstwa, czy survivalu. Drugi projekt jest dla osób właśnie po kwalifikacji wojskowej "trenuj jak żołnierz". Zapraszamy do jednostki 6-7 maja osoby, które chcą wziąć udział w zasadniczym etapie szkolenia, które odbędzie się w sierpniu w Orzyszu. Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie 14. pułku - zachęcał Krzysztof Świderski.

Kwalifikacja wojskowa to obowiązek, od którego uchylanie się zagrożone jest karą grzywny lub ograniczenia wolności. Oprócz mężczyzn, do kwalifikacji wojskowej zostają wezwane także kobiety, które pobierają naukę na kierunkach przydatnych w wojsku takich jak np. medycyna, pielęgniarstwo, weterynaria lub ratownictwo medyczne. Osoby pełnoletnie zainteresowane powołaniem do służby wojskowej, a nie posiadające określonej kategorii zdrowia, mogą zgłosić się przed komisję jako ochotnicy. 

 

4 Komentarzy

Dodaj komentarz