W związku z przypadającą w przyszłym roku 170 rocznicą urodzin, radna Anna Ruszewska z klubu "Łączą nas Suwałki" chce ustanowić rok 2021 Rokiem Teofila Noniewicza.
Radna złożyła do Czesława Renkiewicza, prezydenta Suwałk interpelację dotyczącą organizacji i wspieraniu w 2021 roku działań w sferze ochrony dóbr kultury i promocji dziedzictwa kulturowego Suwałk przybliżających sylwetkę i działalność Teofila Noniewicza, jako osoby zasłużonej dla miasta. Z kolei do przewodniczącego Rady Miejskiej w Suwałkach skierowała wniosek, by Rada Miejska przyjęła stanowisko w sprawie ustanowienia 2021 roku Rokiem Teofila Noniewicza.
- W roku 2021 przypada 170 rocznica urodzin Teofila Noniewicza — człowieka, który dzięki swojej ofiarności i pracy społecznej, zyskał za swego życia ogromny autorytet suwalczan. Byłby to hołd oddany osobie związanej z naszym miastem, która organizowała suwalczan do obywatelskiego działania na rzecz innych i znacznie przyczyniła się do rozwoju naszego miasta. Uważam, iż suwalski samorząd oraz jego jednostki organizacyjne winny w swej działalności uwzględnić organizację inicjatyw przyczyniających się do zwiększenia świadomości mieszkańców Suwałk dotyczących osób, które wniosły duży wkład w rozwój tego miasta. Bez wątpienia Teofil Noniewicz jest taką osobą - czytamy w interpelacji.
Teofil Noniewicz urodził się 27 kwietnia 1851 roku. Był jednym z założycieli Suwalskiego Lekarskiego Towarzystwa Naukowego, Straży Ogniowej Ochotniczej, Towarzystwa Oszczędnościowo-Pożyczkowego, Polskiej Czytelni Naukowej oraz przez wiele lat wiceprezesem Chrześcijańskiego Towarzystwa Dobroczynności w Suwałkach. Aktywnie uczestniczył w pracach Związku Strzeleckiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego oraz Towarzystwa Wzajemnego Kredytu. W 1918 roku zarządzał społecznie szpitalem, jednocześnie zasiadając w jego Radzie Opiekuńczej. Bez wynagrodzenia pracował w suwalskim więzieniu. Był współtwórcą klubu pod nazwą „Resursa Obywatelska" w budynku resursy. W klubie tym zorganizował pierwszą bibliotekę publiczną na Suwalszczyźnie. 7 stycznia 1919 r. został wybrany prezesem pierwszej Rady Miejskiej w Suwałkach. W 1924 roku, w pięćdziesięciolecie pracy zawodowej, jego imieniem nazwano jedną z głównych ulic miasta. Zmarł w Suwałkach 29 września 1928 roku.