Szachowe Mistrzostwa pod koniec września

Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych

- Taki system zawodów promuje szybkie i niekonwencjonalne myślenie - mówi o zbliżających się Mistrzostwach Polski w Szachach Błyskawicznych Radosław Jedynak, prezes Polskiego Związku Szachowego.

 

Pod koniec września Suwałki na dwa dni staną się stolicą szachowych rozgrywek. W dniach 24-25 września w hali widowiskowo-sportowej Suwałki Arena odbędą się Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych. Mistrzostwa rozgrywane będą w formule błyskawicznej, a więc zawodnicy otrzymają zaledwie trzy minuty na rozegranie całej partii. Taki system zawodów, jak mówi Radosław Jedynak, prezesa Polskiego Związku Szachowego promuje szybkie i niekonwencjonalne myślenie.

- Bardzo istotna jest też sama fizyczna prędkość robienia ruchów. Dlatego też szachy błyskawiczne od lat są domeną szachistów młodej generacji, którzy z racji swojego wieku dominują nad starszymi mistrzami. Najlepszym przykładem takiego gracza na świecie jest Jan-Krzysztof Duda, który choć w długie szachy nie jest jeszcze na absolutnym topie to w "blitza" już jest, zdobył przecież srebrny medal mistrzostw świata w Warszawie. Przy takim tempie kibic nie może się nudzić, na wykonanie posunięcia nie trzeba czekać, a zdarza się że w ferworze walki figury dosłownie latają nad stołem i lądują na podłodze. Sędziowie mają w związku z tym dużo pracy.

 

1 Komentarzy

Tak, tylko 3 minuty, ale z inkrementacją, czyli dodawaniem 2 sekund po wykonaniu każdego posuniecia. Nieco szybsze tempo od klasycznego blica, w którym było po 5 minut bez inkrementacji.

Dodaj komentarz