Straż Miejska ukarze za nieprawidłową jazdę rowerem i hulajnogą

Od 20. października Straż Miejska zyskała nowe uprawniania

 

Od 20. października Straż Miejska zyskała nowe uprawniania. Strażnicy mogą nakładać mandaty karne m.in. na rowerzystów i kierujących hulajnogami. 

 

20 października weszły w życie zmiany w rozporządzeniu MSWiA dotyczące m.in. mandatów nakładanych na kierujących pojazdami inne niż mechaniczne. Chodzi tu między innymi o rowerzystów czy osoby korzystające z elektronicznych hulajnóg, ale też zaprzęgi konne. Od teraz Straż Miejska zyskała uprawnienia, by wystawiać mandaty za nieprawidłową jazdę tego typu pojazdami. Osoba, która przejeżdża przez przejście dla pieszych bez wyznaczonej ścieżki dla rowerów lub jedzie po drodze przeznaczonej tylko dla pieszych, może zostać ukarana mandatem w wysokości od 50 do 100 zł. Prawidłowo, należy przeprowadzić pojazd przez przejście pieszo. 

 

Funkcjonariusze SM mogą też nałożyć mandat w wysokości do 1500 zł za prowadzenie pojazdu innego niż mechaniczny bez wymaganych uprawnień. Nowe przepisy zabraniają poruszania się rowerem bez odpowiedniego dokumentu, czyli tzw. karty rowerowej. Dokumentem uprawniającym do samodzielnej jazdy rowerem jest karta rowerowa, zazwyczaj wyrabiana dla dzieci w wieku 10-12 lat, prawo jazdy kategorii AM, możliwe do wyrobienia od 14 roku życia, lub prawo jazdy kategorii A1 o które można się starać w wieku 16 lat.

2 Komentarzy

Po kilku latach spokoju w jeżdżeniu po chodnikach na ulicach bez ścieżki rowerowej rowerzyści ponownie zjadą z chodnika na jezdnię. Drżyjcie kierowcy, a policja niech przygotuje się na zwiększoną ilość wypadków z udziałem rowerzystów. Ważne, że popłyną do kasy pieniądze z mandatów.

P4 Sp.z.o.o

25/10/2023

Ciekawe . Oni jeżdżą samochodem. A rowerem można zwiać gdzie się da.

Dodaj komentarz