"Zielona Niedziela", czyli organizowane przez Polskie Stronnictwo Ludowe otwarte spotkania z mieszkańcami, odbędą się w niedzielę (03.04) w całej Polsce. W naszym regionie spotkanie odbędzie się w Jeleniewie.
„Zielona Niedziela" jest inicjatywą Polskiego Stronnictwa Ludowego polegającą na zorganizowaniu w całej Polsce, w tym samym dniu i o tej samej porze, czyli 3 kwietnia 2022r. o godzinie 13:00, spotkań dotyczących problemów i wyzwań stojących współcześnie przed polskim rolnictwem, przy jednoczesnym zaproponowaniu własnych odpowiedzi i rozwiązań. Spotkania mają być formą dialogu, tak, aby rolnicy, producenci i hodowcy, mogli przedstawiać swoje spostrzeżenia dotyczące obecnej sytuacji panującej w sektorze rolnym i móc głośno wyrazić najważniejsze potrzeby rolnictwa i polskiej wsi. To rolnicy będą najważniejszymi uczestnikami tego wydarzenia, to ich głos ma być najważniejszy.
- Chcemy nie tylko rozmawiać o problemach, ale przedstawiając swoje pomysły na ich rozwiązanie wskazywać możliwość ich praktycznej modyfikacji na podstawie opinii uczestników. Polska wieś najlepiej zna swoje aktualne bolączki i jest w stanie wskazać na nie lekarstwo. „Zielona Niedziela" będzie możliwością wolnych wypowiedzi, zrobienia zbiorowej „burzy mózgów" i wyłonienia najistotniejszych postulatów, które następnie mogą być opracowane i przedkładane na poziomie samorządu i parlamentu - informuje PSL.
„Zielona Niedziela" stanowić będzie forum dyskusji, wymiany poglądów i spostrzeżeń na najważniejsze z nich:
- Przyszłość naszego narodowego rolnictwa w świetle nowych propozycji unijnej polityki – „Zielonego Ładu", czy „Fit for 55" wciąż stoi pod dużym znakiem zapytania. Powinniśmy zapytać co obecnie robi rząd w celu zablokowania niekorzystnych dla Polski przepisów w ramach tych unijnych programów. Czy zmiany te nie uderzą w tak podstawowe kwestie jak zablokowanie swobody gospodarowania, znaczące obniżenie wydajności produkcji, czy niepotrzebne zwiększenie biurokratycznych procedur.
- Bezpieczeństwo żywnościowe w kontekście wojny w Ukrainie. Zabezpieczenie łańcuchów dostaw, wytworzenie i magazynowanie rezerw strategicznych, wzmacnianie produkcji poprzez większe dopłaty do paliwa, nawozów, pasz. Czy polityka żywnościowa jest dzisiaj częścią polskiej myśli strategicznej?
- Problem spekulacji na rynkach nawozów. Skuteczniejsza ochrona uczciwej konkurencji i polityka antymonopolowa rządu na tej płaszczyźnie.
- Rosnąca inflacja, a wraz z nią galopujące w górę ceny nawozów i paliw, rosnące ceny produkcji.
- Bezpieczeństwo energetyczne gospodarstw w świetle utrzymania produkcji żywności – konieczność rozbudowy farm fotowoltaicznych, rozwoju biogazowni i farm wiatrakowych.
- Rozprzestrzenianie się ASF i grypy ptaków, likwidacja wielu polskich hodowli i gospodarstw.