Polodowcowa rynna jeziora Hańcza - nowa ścieżka edukacyjna promująca bioróżnorodność najgłębszego jeziora w Polsce oraz jego okolic powstanie w Suwalskim Parku Krajobrazowym.
Celem projektu jest popularyzacja bogactwa przyrodniczego i geologicznego najgłębszego jeziora Polski oraz jego okolic, w tym doliny rzeki Czarna Hancza. Projekt przewiduje utworzenie nowej scieżki edukacyjnej (Stara Hańcza - Turtul 10,5 km), łączącej ze sobą dwie funkcjonujące ścieżki ,,Drzewa i krzewy parku podworskiego w Starej Hańczy" (1,5 km) oraz ,,Doliną Czarnej Hańczy" (3,5 km). Nowa ścieżka przybliży genezę polodowcowej doliny oraz związane z nią najcenniejsze obiekty przyrodnicze, geologiczne i krajobrazowe, tj.: park podworski w Starej Hańczy, rezerwat przyrody „Jezioro Hańcza" i rzekę Czarna Hańcza na odcinku od jeziora Hańcza do siedziby Suwalskiego Parku Krajobrazowego w Turtulu.
Planowane prace: Park podworski w Starej Hańczy: odnowienie i modernizacja ścieżki edukacyjnej ,,Drzewa i krzewy parku podworskiego w Starej Hańczy": wymiana tablic edukacyjnych, remont miejsc wypoczynku, zagospodarowanie terenu przy źródełku, ustawienie ławek, równoważni huśtawek oraz elementów edukacyjnych (pniaki, szczudła z wizerunkami zwierząt/roślin; tzw. światowidy), przygotowanie miejsca na ognisko.
Rezerwat przyrody Jezioro Hańcza" (fragment niebieskiego szlaku pieszego): wyposażenie szlaku w tablice edukacyjne z opisem i mapą ścieżki oraz genezą i osobliwościami jeziora Hańcza; budowa wieży widokowej (ok. 20 m) na Górze Leszczynowej w Przelome z widokiem na jezioro Hańcza; Dolina Czarnej Hańczy: budowa wieży widokowej w Malesowiźnie (ok. 20 m) z widokiem na dolinę czarnej Hańczy i oz turtulski; budowa dodatkowego parkingu do 10 miejsc postojowych w Turtulu. Większość elementów infrastruktury wykonana zostanie z naturalnych materiałów - kamieni i drewna (sosna/świerk/dąb). Projektowane wieże widokowe wykonane zostaną ze stali odpornej na warunki atmosferyczne.
Zadanie zostało dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Czas realizacji: 2020-2022 r.