Otrzymali tablice upamiętniające Bitwę Niemeńską

tablice upamiętniające miejsca związane z Bitwą Niemeńską 1920 r.

Czternaście podlaskich samorządów, w tym powiat suwalski, augustowski i sejneński, otrzymało specjalne tablice upamiętniające miejsca związane z Bitwą Niemeńską 1920 r.

 

To inicjatywa Zarządu Województwa Podlaskiego i radnych wojewódzkich związana z 100. rocznicą zwycięstwa nad bolszewikami. W czwartek (10.12) marszałek Artur Kosicki i radny Paweł Wnukowski przekazali tablice przedstawicielom samorządów. Marszałek wyraził nadzieję, że tablice zostaną umieszczone w miejscach dostępnych ogółowi społeczności, tak aby informowały i przypominały o historii Bitwy Niemeńskiej.

 

- Wszyscy wiemy o Bitwie Warszawskiej, ale nie wszyscy wiedzą o równie ważnym wydarzeniu jakim była Bitwa Niemeńska - bitwa, która rozegrała się na terenach naszego województwa. Chcemy szerzyć wiedzę i przypominać o tym wielkim wydarzeniu mieszkańcom regionu i kraju. Chcemy dotrzeć przede wszystkim do młodzieży, aby to właśnie oni przekazywali tę wiedzę i pamięć przyszłym pokoleniom – mówił Artur Kosicki.

 

Tablice zostały przygotowane dla 14 gmin i powiatów:  Sidra, Dąbrowa Białostocka, Kuźnica Białostocka, Nowy Dwór, Powiat Sokólski, Lipsk, Sztabin, Augustów i Powiat Augustowski, Płaska, Krasnopol, Giby, Powiat Suwalski i Sejneński. To na tych terenach naszego województwa toczono walki i działania podczas Bitwy nad Niemnem.

 

Bitwa Niemeńska 1920 r. miała decydujące znaczenie w wojnie polsko-bolszewickiej. Był to drugi po Bitwie Warszawskiej sukces militarny Wojska Polskiego w kontrofensywie przeciw Armii Czerwonej. Bitwa Niemeńska przypieczętowała definitywnie zwycięstwo Polski w wojnie polsko-bolszewickiej.

 

Augustów i Powiat Augustowski
W Augustowie w sierpniu 1920 r. powstał oddział usiłujący zapobiec grabieżom wycofujących się bolszewików. Wróg w odwecie wzmógł terror i wycofując się wziął zakładników. 28 sierpnia do Augustowa wkroczyły wojska 1. Pułku Piechoty Legionów. Rozbrojono wojsko litewskie. 2 września Litwini przystąpili do natarcia, jednak zostali powstrzymani i  odrzuceni za linię Focha. To w Augustowie jednostki Wojska Polskiego przygotowywały się do manewru oskrzydlającego. Wielu mieszkańców miasta za ofiarną walkę otrzymało wysokie odznaczenia wojskowe. Tu też znajdują się groby uczestników Bitwy Niemeńskiej.  

 

Powiat Sejneński
Dwudniowy Bój Sejneński (22-23 września 1920 r.) zdecydował o powodzeniu walk z wojskami litewskimi. Walki toczyły się w trzech rejonach strategicznych umocnień Litwinów: Gibach, Zelwie i Berżnikach. Sejny zostały wyzwolone 22 września 1920 r. Dalsze walki przeniosły się we wschodni rejon powiatu, w okolice Berżnik. Następnie wojska polskie rozpoczęły główny manewr oskrzydlający wojska M. Tuchaczewskiego. Po opanowaniu mostu na Niemnie w Druskiennikach wyszły na tyły wojsk bolszewickich. Na cmentarzu w Berżnikach znajdują się groby 16 żołnierzy Pułku Ułanów Wielkopolskich. W okolicach Gib miały miejsce starcia wojsk polskich z litewskimi.

 

Powiat Suwalski
31 sierpnia 1920r. Suwałki opuściły wojska litewskie. Tego samego dnia do miasta wkroczyło wojsko polskie. Czasowo powierzono Radzie Ludowej Okręgu Suwalskiego władzę administracyjną na terenie powiatów augustowskiego, sejneńskiego i suwalskiego. W lesie, w pobliżu miejscowości Leszczewka  (pow. suwalski) znajdują się mogiły dwóch polskich żołnierzy z 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich poległych w walkach polsko-litewskich. Grób poległego wówczas ułana znajduje się też w Starym Folwarku.

 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz