Minister kultury i dziedzictwa narodowego w "Domu Turka"

Piotr Gliński wizytował w minionym tygodniu Dom Turka w Augustowie

 

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wizytował w minionym tygodniu Dom Turka w Augustowie, gdzie powstaje Dom Pamięci Obławy Augustowskiej. 

 

W miniony piątek (12.05) do Augustowa przyjechał Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, który przyglądał się Budowie Muzeum Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, które powstaje w tzw. Domu Turka - dawnej siedzibie NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa.

- Dom Pamięci Obławy Augustowskiej, który tutaj powstaje, jest doskonałym przykładem białej plamy, która nie była upamiętniona. Obława Augustowska to wydarzenie niebywale ważne dla regionu północno-wschodniego, ale też dla całej Polski. Jest symbolem totalitaryzmu sowieckiego, zniewolenia Polski, straszliwych strat, których doznaliśmy przez komunizm, także strat dotyczących możliwości rozwojowych - powiedział wicepremier. 

Wicepremier poinformował, że w ciągu ostatnich 7 i pół roku, w obszarze kultury, zrealizowane zostały 6 272 inwestycje, w tym ponad 300 dużych inwestycji muzealnych. Minister przypomniał też, że początkowo planowano tylko przeprowadzenie remontu generalnego tego historycznego miejsca, jakim jest „Dom Turka”.

- Zdecydowaliśmy się jednak na rozbudowę tego miejsca, które niestety wszystkim mieszkańcom bardzo się źle kojarzy. To była katownia Gestapo, później NKWD. Tutaj byli mordowani i przesłuchiwani polscy patrioci, także ofiary obławy augustowskiej. Dobrze, że pamięć o nich będzie w sposób nowoczesny, profesjonalny, rzetelny i godny prezentowana w tej instytucji – podkreślił Gliński.

Dom Pamięci Obławy Augustowskiej będzie oddziałem Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Stanie się miejscem dyskusji na temat polskiego doświadczenia konfrontacji z dwoma totalitaryzmami w XX wieku. W planach jest rewitalizacja zabytkowego budynku „Domu Turka” oraz jego adaptacja na potrzeby Domu Pamięci Obławy Augustowskiej. W muzeum powstanie przestrzeń wystawiennicza. Będą tam prezentowane stałe wystawy poświęcone Obławie Augustowskiej oraz historii Augustowa i Suwalszczyzny w XX wieku, a także wystawy czasowe. Placówka będzie też prowadziła zajęcia edukacyjne, konferencje i pokazy filmowe. Swoje miejsce znajdą tam również biblioteka i czytelnia.

 

Foto: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

3 Komentarzy

Anonymous

17/05/2023

To jest minister kultury, zajmuje się więc pamięcią i ogólnie pojętą kulturą. 

qwe

19/05/2023

Dodane przez Anonymous w odpowiedzi na

zabezpieczeniem Polskiej kultury przed naleciałościami kultury zachodniej i wschodniej, którą narzucają nam media oraz "goście"  z Ukrainy i Białorusi, Rosji, bliskiego wschodu itp. Przypomnę, że podczas biedy w Europie gdy ludzie emigrowali do USA musieli się dostosować do ich kultury a nie narzucać swoją jak to się dzieje z przybyszami ze wschodu czy z Afryki w krajach jak Anglia, Niemcy, Szwecja czy Norwegia np. Tylko gdy przybysze nie są zagrożeniem dla danego kraju jest on zjednoczony i silny, nie traci sił energii i środków na konflikty wewnętrzne. Jeśli ktoś przyjeżdża do danego kraju albo się dostosowuje do danej kultury albo dziękujemy za wizytę i do widzenia.

Dodaj komentarz