Mieszkańcy Augustowa zapłacą za ciepło o 27% mniej

obniżka kosztów energii cieplnej dla mieszkańców Augustowa

 

Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk ogłosił podczas konferencji prasowej pod augustowskim MPEC obniżkę kosztów energii cieplnej dla mieszkańców. Od 15 września augustowianie płacić będą o 27% mniej. 

 

Miasto Augustów zainwestowało blisko 20 milionów złotych w budowę nowoczesnego kotła zasilanego biomasą. Teraz aż 60% ciepła w augustowskiej ciepłowni pochodzi właśnie z tego surowca. Za jego spalanie nie trzeba ponosić kosztów emisji CO2. Roczne oszczędności z tego tytułu sięgną 9 milionów złotych. W efekcie jednostkowa cena ciepła mieszkańca spadła w nowej taryfie o 27%.

- Właśnie po to opracowaliśmy koncepcję, po to wybudowaliśmy kocioł za 20 milionów. Oszczędzamy 9 milionów rocznie i obniżamy mieszkańcom stawki o 27%. To jest konkretna informacja od Burmistrza dla mieszkańców. Inwestujemy, obniżamy koszty i dbamy o to, aby mieszkańcy Augustowa płacili za ciepło najmniej w regionie - powiedział Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk.

Z porównania taryf z okolicznych miast wynika, że augustowskie ciepło jest najtańsze. Suwałki, Łomża, Grajewo czy Giżycko mają wyższe stawki i mieszkańcy tych miast zapłacą za ogrzewanie więcej.

 

Jak podkreślił na konferencji Zastępca Burmistrza Sławomir Sieczkowski, ważne jest, aby zarządcy wspólnot możliwie szybko przełożyli obniżkę stawek na rachunki mieszkańców we wspólnotach. Podkreślał też, że dzisiaj już 60% wytwarzanego ciepła pochodzi z biomasy.

- Warto było wybudować kocioł za 20 milionów, aby dziś oszczędzać 9 milionów rocznie i obniżyć stawki o 27%. Liczymy, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe przełożą nowe wysokości opłat na niższe rachunki dla mieszkańców najszybciej jak to możliwe. Nowy kocioł na biomasę to efekt realizowanego krok po kroku planu. Burmistrz Karolczuk obejmując urząd, już na wstępie powiedział, że ma ambitny plan. Zlecił utworzenie koncepcji jak zaradzić stałym wzrostom kosztów. Dziś cieszymy się z nowej inwestycji, która to umożliwia. Plan Karolczuka został zrealizowany, a mieszkańcy zapłacą za ciepło mniej. Kolejna dobra wiadomość, to mniej emisji zanieczyszczeń do powietrza. Teraz aż 60% ciepła w augustowskiej ciepłowni pochodzi z biomasy, a nie z węgla. 

7 Komentarzy

mości Kołatek

10/08/2023

Dodane przez kornik w odpowiedzi na

w całej Polsce wyrzyna się lasy na potęgę, PA jest jedynie obrazem zjawiska dla tych, którzy tu mieszkają (bo trudno mieszkać wszędzie). To kulisy polityki rzondzoncyh - skądś trzeba czerpać na podkupowanie suwerena, kiedy nie da się już ograbiać przedsiębiorców i innych płatników tego cudu gospodarczego, który nam towarzyszy od lat 8. Nie?

mieszkaniec suwałk

10/08/2023

Dlaczego Prezydent Suwałk nie  ie że w suwałkach ciepło jest bardzo drogie

Anonymous

10/08/2023

A w Suwałkach  w "trosce" o mieszkańcach Czesiek + ZBM regularnie,

co kilka miesięcy podnoszą czynsz.

 

Rabarbara

03/10/2023

Dlaczego nie chwalili się kiedy byliśmy na 6 miejscu w Polsce pod względem ceny, która płacili odbiorcy

Dodaj komentarz