Mężczyzna z Augustowa, który zabił 81-latkę był niepoczytalny

Prokurator Rejonowy w Augustowie, zabójstwo 81-letniej kobiety

Prokurator Rejonowy w Augustowie skierował do Sądu wniosek o umieszczenie w zakładzie psychiatrycznym 34-letniego mieszkańca Augustowa podejrzanego o dokonanie zabójstwa 81-letniej kobiety.

 

Zdarzenie miało miejsce w czerwcu 2020 roku na parkingu przy ul. Zarzecze w Augustowie. Mężczyzna około godziny 13.00 zaatakował wówczas pokrzywdzoną, zadając jej nożem uderzenia w okolicę klatki piersiowej, jamy brzusznej i szyi. W wyniku odniesionych obrażeń kobieta zmarła. Mężczyzna został zatrzymany jeszcze w dniu zdarzenia i od tego czasu nieprzerwanie stosowane jest wobec niego tymczasowe aresztowanie.

 

Prokuratura przeprowadziła śledztwo w tej sprawie. W toku postępowania uzyskano opinię biegłych psychiatrów, według której podejrzany był niepoczytalny w chwili czynu. Z powodu choroby psychicznej nie mógł on rozpoznać znaczenia swoich czynów i pokierować swoim postępowaniem. Rozpoznano także u niego uzależnienie od alkoholu i narkotyków.

 

W tej sytuacji przepisy prawa wymagają, aby prokurator wystąpił do Sądu o umorzenie postępowania z powodu niepoczytalności sprawcy, gdyż taki sprawca nie popełnia przestępstwa, ponieważ nie można mu przypisać winy, bowiem - mówiąc w uproszczeniu - nie był świadomy tego co robi. Zamiast tego, aby ochronić społeczeństwo przed takimi osobami, które również w przyszłości mogą okazać się niebezpieczne, kodeks karny przewiduje system środków zabezpieczających. Najpoważniejszy z nich polega na umieszczeniu sprawcy w zakładzie psychiatrycznym. Sąd orzeka o tym bezterminowo. Zarządza się zwolnienie takiej osoby jeżeli minie stan niebezpieczeństwa. I o taki środek zawnioskował prokurator.

Dodaj komentarz