Areszt dla obywatela Litwy, który potrącił funkcjonariusza Straży Granicznej

obywatel Litwy usłyszał zarzut najechania pojazdem na funkcjonariusza

Tymczasowo aresztowany został 29-letni obywatel Litwy, który usłyszał zarzut m.in. najechania pojazdem na funkcjonariusza Straży Granicznej.

 

W dniu 11 maja 2021 roku na terenie gminy Krasnopol funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej próbowali zatrzymać do kontroli samochód osobowy kombi. Kierowca najpierw zatrzymał się, ale potem próbował odjechać, pomimo wydawanych poleceń zatrzymania się. Kierowca zaczął cofać swoje auto, usiłując najechać na stojącego funkcjonariusza. Następnie uderzył swoim pojazdem w samochód służbowy Straży Granicznej, powodując uszkodzenia o wartości około 10.000 zł. Pomimo to kierowca został zatrzymany. Okazał się nim 29-letni obywatel Litwy. W samochodzie ujawniono ok. 23,5 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży Skarb Państwa straciłby ponad 570 tyś. zł nieuiszczonych należności celnych i podatkowych. Jak dodatkowo ustalono kierowcę obowiązywał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 

Obywatela Litwy doprowadzono do Prokuratury Rejonowej w Sejnach, która wszczęła śledztwo w tej sprawie. Prokurator przedstawił mężczyźnie zarzuty dotyczące przemytu papierosów, nie zastosowania się do polecenia zatrzymania, czynnej napaści na funkcjonariusza Straży Granicznej, uszkodzenia pojazdu Straży Granicznej i złamania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Po wykonaniu czynności z podejrzanym prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd wniosek uwzględnił i zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy z możliwością uchylenia po wpłacie 50.000 zł poręczenia majątkowego. Podejrzanemu grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

 

 

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Suwałkach

Dodaj komentarz