Potrącił rowerzystę i uciekł

akt oskarżenia za potrącenie rowerzysty i ucieczkę z miejsca zdarzenia

Prokuratura Rejonowa w Sejnach skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko 31-letniemu mieszkańcowi gminy Kalinowo, oskarżonego o potrącenie rowerzysty i ucieczkę z miejsca zdarzenia.

 

Do zdarzenia doszło na początku lipca bieżącego roku w miejscowości Pomorze w gminie Giby. Jak ustalono w toku postepowania, mężczyzna prowadząc pojazd dostawczy nie zachował odpowiedniego odstępu od jadącego w tym samym kierunku rowerzysty. W skutek tego przy wyprzedzaniu rowerzysty potracił go, w wyniku czego 46-letni pokrzywdzony doznał obrażeń w postaci masywnego urazu klatki piersiowej i pleców ze złamaniem żeber. Obrażenia stanowiły realne zagrożenie życia pokrzywdzonego. Kierowca busa po potrąceniu rowerzysty, zbiegł z miejsca zdarzenia nie udzielając mu pomocy.

 

Pokrzywdzony w wyniku uderzenia stracił przytomność. Gdy się ocknął, leżał w krzakach na poboczu drogi i nie był w stanie wstać. Posiadanym telefonem komórkowym zadzwonił do żony, która go odnalazła i w konsekwencji rowerzysta trafił do szpitala. Funkcjonariusze Policji na podstawie podjętych czynności i zapisów monitoringu z trasy ustalili samochód, którym mógł poruszać się sprawca. Następnie ustalono, jaka konkretnie osoba korzystała z tego auta, które należało do pewnej firmy. Po ustaleniu osoby podejrzanej dokonano jej zatrzymania.

 

Mężczyźnie przedstawiono zarzut spowodowania wypadku drogowego, wskutek którego pokrzywdzony doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a także zbiegnięcia z miejsca wypadku i nieudzielenia pomocy pokrzywdzonemu. Przesłuchany przez prokuratora podejrzany przyznał się do popełnienia zarzuconego czynu. Wyjaśnił, że uciekł z miejsca zdarzenia, gdyż bał się konsekwencji. Po przesłuchaniu podejrzanego prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania, który został uwzględniony. W dalszej fazie śledztwa, po wyjaśnieniu okoliczności zdarzenia, prokurator uchylił tymczasowe aresztowanie i zastosował inne wolnościowe środki zapobiegawcze, jak dozór Policji, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe.

 

Obecnie po zgromadzeniu kompletnego materiału dowodowego został przygotowany i skierowany do Sądu akt oskarżenia. Za spowodowanie wypadku drogowego, którego następstwem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat. Natomiast w przypadku zbiegnięcia sprawcy z miejsca takiego wypadku zagrożenie karne wzrasta do 12 lat pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz