Seminarium Wiesława Ochmana w Suwałkach

Seminarium Wiesława Ochmana w Suwałkach


W trakcie dwóch dni (13-14.06) Wiesław Ochman przeprowadził serię warsztatów z muzykami Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach.

 

Maestro Wiesław Ochman, w ramach I Międzynarodowego Mistrzowskiego Seminarium Sztuki Wokalnej, poprowadził seminarium i warsztaty z młodymi wokalistami suwalskiej szkoły muzycznej. W trakcie imprezy  Anna Obrączka i Tomasz Grygo zostali laureatami "najlepszego głosu żeńskiego i męskiego" i otrzymali nagrody finansowe od prezydenta Suwałk. Na zakończenie  wydarzenia można było posłuchać pieśni i arii w wykonaniu: Hanny Krzyżewskiej, Mateusza Koziewskiego, Karoliny Chomicz, Natalii Winnik oraz wspomnianych już Anny Obrączki i Tomasza Grygo.

 

I Międzynarodowe Mistrzowskie Seminarium Sztuki Wokalnej jest jednym z elementów Festiwalu „Cantareum”, które realizowane jest w kilku miastach takich jak: Suwałki, Białystok, Sejny, Kowno, Wilno i Warszawa. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy Marleny Borowskiej, pedagoga i śpiewaczki.


Podczas konferencji prasowej, Maestro w samych superlatywach wypowiadał się na temat poziomu młodych muzyków uczestniczących w warsztatach. Jednocześnie podkreślając świetne zaplecze kulturalne w Suwałkach, zarówno w postaci suwalskiej szkoły muzycznej jak i ośrodka kultury. Wspomniał również, przeplatane anegdotami swoje pierwsze kroki jako artysty.

-"Za moich czasów opera czy teatr były drugim domem i jednocześnie studium, gdzie wiedza była przekazywana przez starszych doświadczonych artystów nowemu pokoleniu. Wiedziałem jak śpiewać, ale nie miałem pojęcia o innych sprawach muzycznych. Od razu dostałem lekcję muzyki i pokaz reżyserii" - wspominał sławny śpiewak operowy. 


Wiesław Ochman, wielokrotnie nagradzany tenor operowy, który w swojej karierze występował m.in. Operze Śląskiej, Operze Krakowskiej czy Teatrze Wielkim w Warszawie. Zagraniczną karierę rozwijał w mediolańskiej La Scali, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, operach w Barcelonie, Berlinie, Buenos Aires, Chicago, Hamburgu, Madrycie, Moskwie, Paryżu, Rzymie, Salzburgu, San Francisco, Sewilli i Wiedniu. W 2008 Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie przyznała artyście tytuł doktora honoris causa.

Dodaj komentarz