Przygraniczne placówki muzealne mają stworzyć atrakcyjne propozycje kulturalna dla turystów, w tym szlak turystyczny łączący trzy regiony Suwalszczyznę, Łoździeje i Olitę oraz promować unikalne i łączące je dziedzictwo kulturowe.
W ramach realizowanego przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Muzeum Krajoznawcze w Alytusie i Muzeum Krajoznawcze w Łoździejach projektu „Transgraniczna droga do nieskończoności wspomnień” muzealnicy opracowują nową strategie marketingową. Jednym z najważniejszych działań w ramach projektu jest realizacja drugiej części stałej wystawy w Muzeum im. Marii Konopnickiej, która stanowić będzie dopełnienie ekspozycji poświęconej życiu i twórczości poetki. Będzie to dalsza opowieść o kobiecie, która dokonywała odważnych wyborów w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Wystawa w swojej formie aranżacji scenograficznych, narracji oraz rozwiązań multimedialnych będzie kontynuacją pierwszej części, jednak wątki i tematy które zostaną poruszone na pewno zaskoczą i zaciekawią zwiedzających. Pozwoli to na kontynuację indywidualnego odkrywania poetki. W tej części ekspozycji znajdą się również sale dedykowane najmłodszym zwiedzającym.
Ponadto w ramach projektu odbyły się już dwa transgraniczne i integracyjne wydarzenia plenerowe: Weekend Modowy w Suwałkach (19-21 lipca 2024 roku) oraz Transgraniczne Wesele w Łoździejach (6-8 września 2024 roku). W lutym 2025 roku spotkamy się na Wieczorze Poezji Śpiewanej w Alytusie. Zorganizowana zostanie także konferencja poświęcona wymianie doświadczeń i spostrzeżeń w budowania wspólnych więzi i relacji. Wspólnym elementem działań trzech muzeów jest wystawa plenerowa „Kobiety i mężczyźni ponad granicami” prezentowana w każdym z miast partnerskich.
Projekt jest realizowany w okresie od marca 2024 roku do lutego 2026 roku. Łączna wartość projektu wynosi 896 474,25 Euro, w tym dofinansowanie zadań realizowanych przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach 464 474,25 Euro. Wkład własny w wysokości 20% zapewnił Urząd Miejski w Suwałkach.