Wyposażenie gabinetu stomatologicznego - co jest niezbędne?

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego - co jest niezbędne?

 

Od prawidłowego wyposażenia gabinetu stomatologicznego zależy nie tylko komfort pracy lekarza i wygoda pacjentów, ale również prawidłowość przeprowadzonych procedur.

 

Znaczenie ma każdy detal – od ergonomicznego rozplanowania szafek, ułatwiającego sięganie po potrzebne artykuły, aż po jakość kupowanego asortymentu. Właśnie urządzasz swój pierwszy gabinet? A może przeprowadzasz remont i poszukujesz inspiracji? Sprawdź, co powinieneś mieć zawsze pod ręką.

 

Unit stomatologiczny – podstawa gabinetu

Podstawowym narzędziem pracy dentysty jest unit stomatologiczny, obejmujący fotel wraz ze wszystkimi sprzętami znajdującymi się w jego sąsiedztwie, umożliwiającymi przeprowadzanie procedur. W skład unitu wchodzi m.in. stolik do przygotowywania materiału, sterownik nożny do operowania urządzeniami, konsola, a także spluwaczka, zasilanie oraz lampa.

Aby unit był użyteczny, musi być kompletny. Brak któregokolwiek z wymienionych elementów uniemożliwiłby wykonanie większości zabiegów, alby przynajmniej mocno by je utrudnił.

 

Narzędzia stomatologiczne – do wszystkich procedur

Osoby spoza branży mogłyby się zdziwić, jak wiele narzędzi składa się na podstawowe wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Pierwszą grupę stanowią instrumenty diagnostyczne (m.in. sonda, pęseta czy lusterko). Inna kategoria narzędzi używana jest do izolowania zębów od wilgoci. Wśród narzędzi do wypełniania ubytków można wymienić m.in. upychadła i nakładacze.

Pacjenci najtrudniej znoszą kontakt z narzędziami do opracowywania zębów – czyli z różnego typu wiertłami. Jeśli gabinet oferuje świadczenia z zakresu chirurgii stomatologicznej czy implantologii albo możliwość wykonania RTG, będą się w nim znajdowały odpowiednie do tego sprzęty.

Nie można również zapominać o sterylizacji – w gabinecie stomatologicznym musi się znaleźć autoklaw wraz z niezbędnym wyposażeniem (torebki, paski kontrolne). Opcjonalnie narzędzia można oddawać do sterylizacji w jednostce zewnętrznej.

 

Jednorazowe materiały stomatologiczne – czego nie może zabraknąć?

Najobszerniejszą grupę akcesoriów niezbędnych w gabinecie stomatologicznym tworzą materiały jednorazowego użytku. Są one potrzebne w trakcie wykonywania procedur, ale również ułatwiają utrzymanie unitu w czystości, jak również przekładają się na wygodę dla pacjenta i dla lekarza.

Stomatolodzy korzystają na bieżąco z serwet stomatologicznych. Zabezpieczają one ubrania pacjenta przez pobrudzeniem i zamoczeniem. Są wygodne w rozkładaniu i użytkowaniu, można również zdecydować się na wersje w przyjemnych kolorach lub z wesołymi wzorami (zwłaszcza dla najmłodszych pacjentów).

Do największych problemów w trakcie każdej procedury należy niekontrolowana produkcja śliny. Aby nie utrudniała ona pracy lekarzowi, konieczne jest stosowanie ślinociągu oraz wałeczków stomatologicznych. Wałeczki wykonane są z naturalnego materiału, przyjaznego dla błon śluzowych. Dzięki dużej chłonności, skutecznie zabezpieczają pole pracy przed nadmiarem śliny. Z kolei do ślinociągów przeznaczone są specjalne, jednorazowe końcówki. Boczne odpowietrzenie zapewnia optymalną moc urządzenia a jednocześnie chroni przed podrażnieniami. Końcówki łatwo się formują, dzięki czemu pasują do anatomii każdego pacjenta.

Co jakiś czas pacjent musi jednak wypluć treść z ust – choćby wówczas, gdy procedura już się kończy i trzeba pozbyć się nadmiaru materiału. Najwygodniej jest zaproponować niewielkie, jednorazowe kubeczki z wodą. Zabezpieczenie spluwaczki przed nadmiernym zanieczyszczeniem gwarantuje natomiast jednorazowy wkład.

Do innych materiałów jednokrotnego użytku, potrzebnych w gabinetach stomatologicznych, można zaliczyć także mikro aplikatory. Nie strzępią się one i nie rozmiękają, nie wchłaniają znajdującej się na nich substancji i umożliwiają precyzyjne umieszczenie jej w odpowiednim miejscu.

Szeroki wybór wszystkich wymienionych materiałów jednorazowych, dostępnych w wielu wariantach i pochodzących od różnych producentów, znajdziesz na https://eplaster.pl/pl/c/STOMATOLOGIA/176.

 

Najczęściej wymieniane w gabinecie dentystycznym będą oczywiście akcesoria jednorazowego użytku. Tych właśnie zawsze lepiej kupić więcej, aby mieć zapas na wypadek niespodziewanych okoliczności. Kluczowy jest również wybór pewnego dostawcy, który oferuje szeroki wybór, przystępne ceny i wysoką jakość produktów, a także wysokie stany magazynowe, szybką wysyłkę i opcję powiadamiania, gdy jakiś towar, który jest czasowo niedostępny, znów pojawi się w ofercie.

 

Materiał zewnętrzny

 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz