Płyta główna - jak wybrać? Rodzaje, cechy i różnice

Płyta główna - jak wybrać? Rodzaje, cechy i różnice

Płyta główna to serce komputera, bez niej urządzenie nie będzie działać. To do niej dobierane są wszystkie komponenty, jak procesor, pamięć RAM, dysk. Trochę jak puzzle - tu wszystko musi do siebie pasować, dlatego zabierając się za składanie komputera, prace rozpocząć należy od wyboru płyty głównej. Na jaką warto się zdecydować? Jakie są rodzaje płyty głównej i na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę przed zakupem?

 

Rodzaje płyty głównej i dobór komponentów

Analizując zagadnienie różnic pomiędzy płytami głównymi trzeba wiedzieć, że nie chodzi tu wyłącznie o ich rozmiar. Obecnie dostępne są różne warianty płyt. Wiele osób w dalszym ciągu pamiętać może płyty AT, czyli tzw. Advanced Technology, ale obecnie nie jest on używany. Rozwiązanie to zostało wyparte przez ATX, czyli Advanced Technology Extended. Standard ten po raz pierwszy pojawił się w roku 1995 przez firmę Intel, ale kolejne lata przyniosły dalszy rozwój technologiczny, a tym samym pojawiały się nowe, coraz bardziej udoskonalane rozwiązania. Co ciekawe, ATX jest jednym z nadal wykorzystywanych rozwiązań. Jedna z największych stosowanych obecnie w komputerach PC płyt głównych jest E-ATX, czyli Extended ATX, a także najmniejsze tego typu komponenty, czyli MicroATX oraz najmniejsze - MiniITX. Każdy z wariantów charakteryzuje się określonym rozmiarem, co uwzględnić należy szukając odpowiedniej obudowy.

 

Najciekawsze cechy specjalne płyt głównych wraz z modelami znajdziesz tu:
https://www.komputronik.pl/informacje/jaka-plyta-glowna/

 

Kolejnym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę jest procesor. Do każdego wariantu płyty pasować mogą różne procesory, ze względu na rodzaj gniazda - socket. Obecnie wykorzystywane są następujące złącza: LGA 1700, LGA1 200, LGA 1151, LGA 2066, AM 5, AM 4, TR 4, sWRX 8.

 

Na płycie głównej znajduje się kolejne złącze, do którego podłączony zostanie chipset. Ma on duży wpływ na późniejsze funkcjonowanie całego zestawu oraz możliwość jego podkręcenia. Tutaj do wyboru są różnego typu podzespoły przygotowane przez firmę Intel i AMD.

 

Sprawdź jak dopasować procesor do płyty głównej:
https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-procesor-10-porad/

 

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Oczywiście procesor i chipset to nie jedyne elementy, jakie znajdują się na płycie głównej. Decydując się na złożenie samodzielne komputera trzeba pamiętać o właściwym doborze zasilania oraz pamięci RAM - tu także wszystkie elementy muszą być kompatybilne z płytą główną. Ilość i rodzaj zewnętrznych portów, wentylatory, a także złącza audio czy video.

 

Dużo, prawda? Tak naprawdę podejmując decyzję o samodzielnym składaniu komputera trzeba od początku zastanowić się nad oczekiwaniami dotyczącymi wydajności i wykorzystania urządzenia. Inne parametry musi mieć komputer, którego używać będziemy wyłącznie do przeglądania stron internetowych, oglądania filmików w Internecie, a zupełnie inne gdy zawodowo zajmujemy się obróbką grafiki czy gamingiem. Te ostatnie są szczególnie wymagające i trzeba uwzględnić to już na etapie planowania. Mimo że to do konkretnej płyty głównej dopasowywane są kolejne komponenty, to trzeba tak naprawdę dużo wcześniej poznać temat, sprawdzić kompatybilność poszczególnych elementów, aby stworzyć zestaw na miarę oczekiwań.

 

Nie każdy wie, ale niektóre warianty płyt posiadają jeszcze inne ciekawe cechy. W zależności od producenta mogą one wykazywać się zwiększoną wytrzymałością - np. portów na ścieranie. W niektórych wersjach istnieje nawet możliwość przywrócenia uszkodzonego BIOSu. Nowsze płyty charakteryzują się też czytelniejszym interfejsem BIOSu. Bardzo fajnym rozwiązaniem, które pozwoli ochronić nasz sprzęt jest ochrona przeciwprzepięciowa. Producenci przywiązują dużą wagę do jakości komponentów, z jakich są wykonane podzespoły płyty głównej. Ma to ogromne znaczenie na wydłużenie żywotności. Osoby, które znają się na sprzęcie z całą pewnością ucieszą się z elementów,  które łatwo i sprawnie pozwolą podrasować parametry np. procesora.

 

Czym się różnią płyty główne?

Płyty dostępne są w różnych wariantach. Poza rozmiarem i złączami, jakie się na nich znajdują różnią się jeszcze innymi czynnikami. W każdym dobrze działającym komputerze nie może zabraknąć karty graficznej i dźwiękowej, jednak w tym zakresie mówić można o płytach ze zintegrowanymi kartami oraz takie, w których karta graficzna i dźwiękowa podłączone zostaną do specjalnych gniazd. Które rozwiązanie jest lepsze? Wszystko tak naprawdę zależy od potrzeb.

 

Przeglądając poszczególne oferty łatwo zauważyć, że płyty różnią się między sobą także ceną. Czy w tym przypadku cena determinuje jakość sprzętu? Należy sobie uzmysłowić, że koszt, jaki trzeba będzie ponieść zależy w dużym stopniu od rodzaju procesora i chipsetu, jakie zostaną do płyty podłączone. Wśród innych czynników wskazać można także rodzaj i ilość złączy gniazd i portów czy dostępnej pamięci.

Dodaj komentarz