Rowery elektryczne zyskują coraz większą popularność wśród miłośników jednośladów. Pozwalają pokonywać długie dystanse, dlatego wykorzystywane są zarówno w celach rekreacyjnych, jak i jako środek codziennego transportu. Na rynku, dostępnych jest wiele rowerów elektrycznych, które różnią się nie tylko typem, lecz także rodzajem napędu. Wyróżnić można silnik w tylnej piaście, silnik centralny oraz silnik w piaście przedniej. Co należy o nich wiedzieć?
Rowery elektryczne zyskują coraz większą popularność wśród miłośników jednośladów. Pozwalają pokonywać długie dystanse, dlatego wykorzystywane są zarówno w celach rekreacyjnych, jak i jako środek codziennego transportu. Na rynku, dostępnych jest wiele rowerów elektrycznych, które różnią się nie tylko typem, lecz także rodzajem napędu. Wyróżnić można silnik w tylnej piaście, silnik centralny oraz silnik w piaście przedniej. Co należy o nich wiedzieć?
Silnik w tylnej piaście
Silnik w tylnej piaście zapewnia dobrą przyczepność nawet na nierównych trasach, dlatego jest często stosowany w rowerach trekkingowych oraz miejskich.
Silnik w tylnej piaście – zalety
Silnik w tylnej piaście minimalizuje ryzyko poślizgu nawet przy większych prędkościach. Zapewnia bezpośrednie przeniesienie napędu, dzięki czemu nie występują straty mocy, a jazda może być bardziej dynamiczna. Silnik w tylnej piaście umożliwia długą żywotność podzespołów roweru, a także bezproblemowe zdjęcie koła przy konieczności jego wymiany. Jego zaletą jest również fakt, iż jest bardzo cichy.
Silnik w tylnej piaście – wady
Wśród wad silnika w tylnej piaście można wymienić niższy niż w alternatywnych silnikach moment obrotowy, który ogranicza komfort podjazdów pod strome wzniesienia. Problem może stanowić również jego wysoko położony środek ciężkości, który w wypadku jazdy terenowej jest w stanie powodować duże uniedogodnienia. Warto również zaznaczyć, iż silnik w tylnej piaście często się nagrzewa, co w niektórych sytuacjach może wywoływać dyskomfort u rowerzysty.
Producentem silników rowerowych montowanych w tylnej piaście jest przede wszystkim firma Ebikemotion. W ofercie sklepu Bikester dostępne są również jednoślady z napędem na tylne koło wyposażone w silniki takich marek, jak Bafang, Stromer oraz Zehus.
Silnik centralny
Silnik centralny to typ napędu montowany zazwyczaj w rowerach elektrycznych przeznaczonych do jazdy sportowej i wyczynowej. Eksperci twierdzą, iż jest to najbardziej optymalne położenie silnika.
Silnik centralny – zalety
Do zalet silnika centralnego należą przede wszystkim optymalny rozkład masy oraz nisko położony środek ciężkości. Jego moment obrotowy jest płynnie dostosowywany do wymagań danej trasy, dzięki czemu rower doskonale radzi sobie z pokonywaniem wzniesień. Napęd tego typu jest również mało podatny na różnego rodzaju awarie i usterki. Dodatkową zaletą silnika centralnego jest to, iż umożliwia on wbudowanie czujnika nacisku na pedał, dzięki któremu wrażenia z jazdy są zbliżone do jazdy rowerem bez wspomagania.
Silnik centralny – wady
Główną wadą silnika centralnego jest bez wątpienia jego stosunkowo wysoka cena. Ten rodzaj napędu powoduje również wyższe obciążenie łańcucha, co wiąże się z koniecznością zamontowania specjalistycznej ramy.
Liderem wśród producentów silników do rowerów elektrycznych umieszczonych centralnie jest marka Bosch, oferująca przeznaczone do jazdy po mieście serie Active Line i Active Line Plus oraz serię Performance Line CX zaprojektowaną z myślą o wyczynowej jeździe MTB.
Silnik w przedniej piaście
Silnik w przedniej piaście to najrzadziej wykorzystywany rodzaj napędu w rowerach elektrycznych. Wykorzystywany jest w niektórych modelach jednośladów miejskich.
Silnik w przedniej piaście – zalety
Zaletą silnika w przedniej piaście jest jego relatywnie prosta budowa. Napęd tego typu nie ogranicza funkcjonalności tylnego koła i pozwala na zainstalowanie dowolnego rodzaju oraz wielkości kasety, a także zintegrowanej z piastą przerzutki. Umożliwia łatwe zdjęcie przedniego koła. W sytuacji, gdy akumulator umieszczony jest z tyłu, silnik w przedniej piaście powala na równomierne rozłożenie masy.
Silnik w przedniej piaście – wady
Silnik w przedniej piaście nie sprzyja pokonywaniu podjazdów. Rowery elektryczne wyposażone w tego typu napęd, gorzej od innych modeli radzą sobie na nieutwardzonych, stromych nawierzchniach. Z tego względu silniki w przedniej piaście nie nadają się do rowerów trekkingowych oraz MTB i sprawdzają się wyłącznie w jednośladach przeznaczonych do jazdy po utwardzonych drogach, przede wszystkim w warunkach miejskich.
Jaki silnik jest najlepszy?
Najlepszym typem silnika w rowerach elektrycznych jest bez wątpienia silnik centralny. Osoby poszukujące jednośladu miejskiego, które nie mają w planach jazdy sportowej lub wyczynowej, mogą jednak zdecydować się na wybór zdecydowanie tańszego silnika w piaście tylnej.