Kiedy powinno się zainstalować system kontroli dostępu w biurze?

Kiedy powinno się zainstalować system kontroli dostępu w biurze?

 

Niewątpliwie bezpieczeństwo jest najważniejsze. Zatem prowadząc firmę należy wprowadzić rozwiązania, dzięki którym można osiągnąć naprawdę wysoki poziom ochrony. Jest to szczególnie ważne gdy pracuje się z poufnymi informacjami bądź dysponuje się kosztownym sprzętem. Dziś przedstawimy Wam, dlaczego warto korzystać z systemu kontroli dostępu.

 

Czym jest system kontroli dostępu i jak działa? 

System kontroli dostępu inaczej Access Control System zapewnia bądź ogranicza dostęp do budynku bądź pomieszczenia. Można określić go jako elektroniczną formę zabezpieczenia fizycznego. Zarządca umożliwia dostęp do poszczególnych obiektów, np. określonej grupie pracowników. Trzeba pamiętać, że aby dana osoba mogła wejść w danej miejsce musi użyć swojego poświadczenia. Może nim być cyfrowy kod, karta zbliżeniowa, czy też odcisk palca bądź inne zabezpieczenia biometryczne. Infrastruktura danego systemu obejmuje np. zamki elektryczne. Co istotne można nimi sterować w sposób elektroniczny. Powinny one być trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne czy wyłamania. Muszą też zapewniać ochronę, nawet gdy dojdzie do awarii systemu. Istotną rolę odgrywa także centrala sterująca pracą systemu kontroli dostępu. Zwróćcie uwagę na miejsce, w którym się znajduje. Musi być ono bezpieczne. Doskonałym tego przykładem jest serwerownia czy szafa pancerna. W momencie gdy czyjeś dane są uwierzytelniane, informacja o takiej operacji wysyłana jest do centrali, która następnie konfiguruje i sprawdza uprawnienia danej osoby. Może wtedy dojść do otwarcia drzwi bądź odmowy udzielenia dostępu. Oczywiście musimy też wspomnieć o serwerze zarządzającym pracą systemu kontroli dostępu. Właśnie on przechowuje zarówno historię zdarzeń, jak i dane, a także uprawnienia poszczególnych osób. System kontroli dostępu monitoruje w czasie rzeczywistym wszystkie próby wejścia do danego pomieszczenia. Sam system może być zarządzany przez właściciela, administratora systemu, ale może też znajdować się w centrum przetwarzania danych, które jest obsługiwane przez wyspecjalizowaną firmę. 

 

Dlaczego warto korzystać z systemu kontroli dostępu w biurze?

System kontroli dostępu wykorzystywany jest przez wiele firm i to zarówno mikroprzedsiębiorstw, jak i dużych podmiotów. Trzeba wiedzieć, że dzięki niemu zyskuje się maksymalne bezpieczeństwo mienia. Dzięki temu, że tylko wybrane osoby mają dostęp Wasze urządzenia, prywatne dokumenty czy też dokumenty klientów oraz umowy są chronione. W ten sposób zyskujecie większy prestiż na rynku. Potencjalni klienci nie muszą obawiać się, że dane zostaną utracone. Jednocześnie systemy kontroli dostępu są skalowalne, a więc rzeczywiście można dopasować je do zapotrzebowania danego biura i ilości zatrudnianych pracowników. Poza tym, że system zapewnia bezpieczeństwo, ułatwia dostęp do danego miejsca pracownikom. Bardzo łatwo mogą dostać się na stanowisko pracy i nie muszą wykorzystywać żadnych kluczy, które często się gubią. To także duża oszczędność pieniędzy oraz energii. W końcu nie musicie zatrudniać dzięki temu pracowników ochrony. Jednocześnie częste gubienie kluczy wiąże się z koniecznością wymiany zamków, co nie jest tanie i z tego powodu system kontroli dostępu także się sprawdza. Na bieżąco możecie kontrolować kto przychodzi i wychodzi z Waszej firmy i o jakich godzinach się to odbywa. W ten sposób monitorujecie też pracę swoich pracowników.         

 

Materiał zewnętrzny   

Dodaj komentarz