Jak bezpiecznie pożyczać online?

Jak bezpiecznie pożyczać online?

W obecnym czasie, kiedy mamy wysoką inflację i w związku z tym, wysokie koszty utrzymania. Coraz więcej osób sięga po pożyczki online. Warto więc poznać kilka zasad aby pożyczanie było bezpieczne i odpowiedzialne. W tym artykule spróbujemy uczulić Państwa na kilka rzeczy, które mogą stać się przyczynkiem do kłopotów.

 

Pożyczki online są łatwo dostępne.

Pożyczki online już od dłuższego czasu są bardzo popularne. Stało się tak, ponieważ można o nie wnioskować przez cały czas (24h na dobę i 7 dni w tygodniu). Poza tym, firmy udzielające pożyczek online, stawiają niższe wymogi niż banki. Klient szybciej otrzyma pożyczkę pozabankową, niż kredyt w banku. Mniejsze wymagania firm pozabankowych skracają czas wypełniania wniosku oraz dają większy odsetek pozytywnych decyzji o przyznaniu pożyczki. Takie czynniki uatrakcyjniają ten produkt w oczach pożyczkobiorców, którzy wiedzą, że mogą bez zbędnych formalności szybko otrzymać pieniądze. Często znajdziemy opisy, że pożyczkę online możemy otrzymać w 15 minut i tak się często dzieje.

 

Jakie należy spełnić podstawowe kryteria wnioskując o pożyczkę?  

 W związku z tym, że pożyczka pozabankowa jest udzielana na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Firmy pożyczkowe mają bardziej elastyczne podejście do wymagań względem klientów niż banki. Co prawda są jeszcze przepisy ustawy o kredycie konsumenckimustawy tzw. “antylichwiarskiej”, które mają bardziej chronić klienta przed zakusami firm udzielających pożyczek, niż ich udzielanie.

 

Podstawowymi warunkami jakie musi spełnić ubiegający się o pożyczkę online: 

  • ukończone 18 lat
  • posiadanie ważnego dokumentu tożsamości: dowód osobisty lub paszport
  • posiadanie konta bankowego na własne imię i nazwisko
  • telefon komórkowy i adres e-mail

 

Tak niewiele potrzeba aby wnioskować o pożyczkę pozabankową. Oczywiście, każda z firm pożyczkowych może mieć swoje dodatkowe wymagania.

 

Pożyczaj bezpiecznie i odpowiedzialnie

Łatwy dostęp do pożyczek online kusi wiele osób, które często zapominają, że pożyczając pieniądze, należy je oddać i to w terminie. W przeciwnym wypadku może nas spotkać wiele nieprzyjemności.

 

1. Wybór odpowiedniej pożyczki.

Przed dokonaniem wyboru pożyczki musimy bardzo dobrze zastanowić się jaką ofertę wybrać. W Internecie znaleźć możemy setki ofert i każda jest inna. Przeglądanie wszystkich może zająć wiele czasu. Warto w takim przypadku korzystać ze stron porównujących pożyczki. Zazwyczaj, znajdziemy na nich już wyselekcjonowane pożyczki pod względem popularności, bezpieczeństwa i łatwości otrzymania. Przykład takiej strony możecie znaleźć pod adresem www.pozyczki-24.pl.

 

2. Analiza finansowa własnego portfela.

Do wniosku online nie musimy dostarczać zaświadczeń o dochodach. Wystarczy deklaracja swoich dochodów. To bardzo duże ułatwienie dla klienta ale też pokusa aby takie dochody zawyżać. Po pierwsze jest to przestępstwo. Po drugie, może to spowodować trudności ze spłata pożyczki. Dlatego tak ważna jest analiza finansowa domowego budżetu. Musimy być pewni, że pożyczając odpowiednią kwotę, spłacimy ją w całości w określonym terminie. W innym przypadku może być uruchomiony kosztowny proces windykacji. Mało tego. Jeżeli nie będziemy mogli spłacić mimo windykacji, to może w cały proces wkroczyć komornik.

 

3. Spłacaj pożyczkę w terminie

Kiedy wiemy już, że nie będziemy mogli spłacić pożyczki w terminie. Należy jeszcze przed tym terminem skontaktować się z pożyczkodawcą. Często firmy pożyczkowe idą na rękę klientowi i za dodatkowa opłatą, przesuwają termin spłaty. Takie postępowanie uchroni nas przed wysokimi kosztami windykacji. Najlepiej nie dopuszczać do takiej sytuacji i pożyczać tylko mając pewność, że pożyczkę spłacimy w terminie.

 

Częstym błędem, jaki popełniają osoby korzystające z pożyczek online, jest zaciągnięcie kolejnej pożyczki na spłatę wcześniejszej. To doprowadza do wpadnięcia w spiralę zadłużenia, z której jest bardzo trudno wyjść. Nigdy tak nie należy czynić!. Lepiej dogadywać się z wierzycielem np. z rozłożeniem długu na raty.

 

Innym, negatywnym czynnikiem jaki może nas spotkać kiedy nie spłacamy na czas, jest wpisanie do bazy dłużników. Powoduje to wiele komplikacji. W przyszłości nie będziemy mogli zaciągnąć kredytu ani pożyczki - chociaż nasza sytuacja finansowa będzie lepsza niż obecna.

 

Podstawowe zasady chroniące pożyczkobiorcę.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, klient firm pozabankowych jest dobrze chroniony przed zakusami  umieszczania w umowach niedozwolonych klauzul czy zawyżonych opłat i oprocentowań. Pamiętać należy, że przed podpisaniem umowy pożyczkowej, każdy pożyczkobiorca musi otrzymać, do zapoznania się, treść umowy i wszystkie załączniki. Powinny się tam znaleźć dane tj.: całkowita kwota do spłaty (zawierająca oprocentowanie i koszty pożyczki) oraz zapis, że klient ma prawo odstąpić od umowy w terminie 14 dni. Takie zabezpieczenie może dać czas na głębsze zastanowienie się, czy podjęta pożyczka online jest nam na rękę i czy nie będziemy mieli kłopotów z jej spłata.

 

Pamiętaj, że pożyczając pieniądze musisz je oddać!

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz