Smolnicka Akademia Aktywnej Terapii

wykłady specjalistów z dziedziny m.in. psychiatrii, psychoterapii czy geriatrii

 

Wymiana wiedzy oraz wysłuchanie szeregu inspirujących wykładów specjalistów z dziedziny m.in. psychiatrii, psychoterapii czy geriatrii to cel Akademii Aktywnej Terapii, która odbyła się Ośrodku Terapeutycznym w Smolnikach.

 

W miniony piątek (14.06) w Ośrodku Terapeutycznym w Smolnikach na Suwalszczyźnie miała miejsce Smolnicka Akademia Aktywnej Terapii. Inicjatywa jest kontynuacją międzynarodowej konferencji naukowej Transgraniczna Akademia Psychiatrii Aktywnej, która miała miejsce w 2015 r. Bożena Łapińska, dyrektor szpitala psychiatrycznego w Suwałkach, podkreślała rolę aktywizacji ruchowej w terapii pacjentów.

- Szczególnie zależy mi na tym, żeby pokazać i mówić o tych formach terapeutycznych, które nie są popularne. My bardzo intensywnie rozwijamy stronę psychoterapeutyczną, bo według najnowszych badań psychiatria skręca w tę stronę. Farmakoterapia jest bardzo ważna, ale jako stałą wprowadza się formę psychologiczną. Doświadczenie uczy, że im większa świadomość pacjenta, tym lepszy efekt terapii – wyjaśniała Bożena Łapińska.

Michał Naczas, lekarz geriatra, który od ponad trzech lat opiekuje się pacjentami oddziału psychogeriatrii suwalskiego szpitala, przedstawił wykład dotyczący znaczenia aktywnej terapii w psychogeriatrii. Ukazywał w nim istotę problemów, z jakimi zmagają się starsi pacjenci oraz dowodził, w jaki sposób na poprawę ich życia wpływa terapia.

- Moje wystąpienie dotyczy form i zalet terapii w psychogeriatrii. Myślę, że każda forma podnoszenia kwalifikacji jest ważna. Takie spotkania, jak dzisiejsze, prezentują nasze doświadczenia i poglądy, możemy też porozmawiać o problemach terapeutycznych, z jakimi się zmagamy – mówił bezpośrednio przed prelekcją.

Pozostałe wykłady poświęcone były m.in. związkowi między psychoterapią a duchowością chrześcijańską, zaletom terapii zajęciowej, ornitologii terapeutycznej, a także treningowi uważności. Odbyły się również warsztaty z relaksacji w terapii – znaczenia prawidłowego oddechu oraz w „Tai chi Chuan jako bezpiecznej formy rekreacji ruchowej”.

 

Źródło: Podlaskie.eu

1 Komentarzy

Dodaj komentarz