Radny chce, żeby Mediateka pełniła funkcję schronu

użytkowanie podziemnego poziomu jako schronu dla ludności cywilnej

 

Wojciech Pająk z klubu Suwałki Przyszłości wystosował interpelację w której proponuje, aby w projekcie Mediateki założyć użytkowanie podziemnego poziomu jako schronu dla ludności cywilnej.

 

Radny skierował pismo do prezydenta Suwałk w sprawie projektu Mediateki i uwzględnienia w nim funkcji schronu na potrzeby obrony cywilnej ludności. Jak przekazał w swoim piśmie, schron zgodnie z definicją jest budowlą ochronną o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej,  hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron. Na mapie zlokalizowany jest w Suwałkach zaledwie jeden schron przy ul. Tysiąclecia Litwy 65a, który może on pomieścić 130 osób. Czy jest on jednak udostępniony do użytkowania jako schron? - pyta Pająk?

 

Obecnie trwają prace legislacyjne nad ustawą o Ochronie Ludności oraz o Stanie Klęski Żywiołowej. W związku z tym Wojciech Pająk złożył interpelację, aby już dziś przygotować Suwałki do realnej ochrony mieszkańców przed klęskami żywiołowymi lub zdarzeniami o charakterze wojennym lub  terrorystycznym.  W tym celu proponuje założyć już na etapie projektowania użytkowanie podziemnego poziomu Mediateki przy ul. Reja jako schronu dla ludności cywilnej. 

- Należy objąć ochroną zwłaszcza mieszkańców domów jednorodzinnych ulic Szpitalnej, Reymonta, Szczęsnowicza, Reja, Pułaskiego, Narutowicza, Żeromskiego. Architekci powinni uwzględnić tymczasowe użytkowanie schronu jako np. archiwum Mediateki z ruchomymi regałami. Proszę o przedyskutowanie interpelacji na Komisji Bezpieczeństwa również z innymi radnymi i służbami, a następnie uwzględnienie w aneksie dot. dokumentacji projektowej Mediateki - czytamy w piśmie.

Dodajmy, że na ten moment nie wiadomo, czy Mediateka w ogóle powstanie. Obecny prezydent Czesław Renkiewicz zapowiadał ostatnio przeprowadzenie wśród mieszkańców konsultacji w tej sprawie. 

15 Komentarzy

I bardzo dobrze

07/03/2024

Jesty tylko mała uwaga: takie inwestycje powinien finansować budżet państwa.
Podobno w Suwałkach nie mamy ani jednego schronu, tylko "miejsca ukrycia".

KONSTANTYNOPOL…

07/03/2024

Dodane przez Danuta w odpowiedzi na

Ty durna kobieto Polskę w drugą Albanię chcesz zmienić? Dobrze się Ty czujesz? Wszystkie klepki na swoim miejscu masz?

To weź się za robotę i też będziesz bogata. Nikt ci tego nie zabrania. Wybrałaś mieszkanie w bloku w mieście które ma być 15 minutowe to nie wymagaj że ktoś ci zapewni schrony. Nie ma możliwości wybudowania schronów na ok.80 tyś ludzi czyli tyle ile mają Suwałki czy to się komu podoba czy nie. Musiało by powstać drugie takie same miasto podziemne, a tu trzeba dbać chronić drzewka, ptaszki, wilczki i inne wydumki... wiec z jednej strony pan radny chce budować schrony a z drugiej strony zniszczyć planetę budując drugie Suwałki betonowe i podziemne? ?Coś tu nie pasuje... A bogaty zawsze da sobie radę więc proponuję nie liczyć na drapane a brać sie za pracę i być bogatemu aby w czasie zagrożenia nie zginąć. Twój wybór Danuto.

Bogaty

08/03/2024

Dodane przez Jaś Wędrowniczek w odpowiedzi na

Niech nie 80 a 40 tys nawet i tak tyłku schronów nikt nie wybuduje dla pospólstwa. Marne obietnice przedwyborcze. Jak dobrze pogadasz z bogatym to cię do schronu zabierze. Jak będziesz pyskować to zostaniesz na zewnątrz w razie draki 

Wiosna

07/03/2024

Bardzo dobrze. Wreszcie ktoś zainteresował się sprawą schronu w Suwałkach. 130 osób znajdzie schronienie, a co z resztą społeczeństwa? Metra nie ma jak w Kijowie. Więc wcale to nie jest takie śmieszne i trzeba o to zadbać kiedy nie jest za późno. Inne kraje np. Szwecja, która ma o wiele mniejsze zaludnienie niż Polska jest przygotowana i w porównaniu z Polską ma o wiele więcej schronów na wypadek wojny. 

Gość

07/03/2024

to nie lepiej papierową łódeczką popłynąć z nurtem Czarnej Hańczy... a czy kiedyś nie było schronu przy ul. Sejneńskiej w obrębie jednej ze szkół ? Może ktoś pamięta?

Wolę być bogaty i głupi i przeżyć niż biedny mądry i zginąć. Zatem radzę brać się do pracy i przeżyć tak jak ja niż wymagać czegoś czego nikt nie spełni i zginąć. Pozdrawiam z przepychu i bezpiecznego miejsca.

wybudujmy mediatekę w całości pod ziemią i będzie schron dla połowy osiedla północ;)))

Kocham moje mi…

08/03/2024

W ostatnim czasie media obiegła kontrowersyjna inicjatywa radnego Wojciecha Pająka z klubu Suwałki Przyszłości, dotycząca założenia użytkowania podziemnego poziomu Mediateki jako schronu dla ludności cywilnej w Suwałkach. W poniższym artykule przeprowadzimy racjonalną analizę tego pomysłu oraz przedstawimy argumenty, dlaczego propozycja ta może być nie tylko niepraktyczna, ale wręcz absurdalna.

Sekcje:

1. Brak uzasadnienia i sensowności inicjatywy

Inicjatywa radnego Pająka wydaje się być pozbawiona realnego uzasadnienia. W mieście Suwałki nie istnieje obecnie zagrożenie, które wymagałoby takiego rozwiązania. Pomysł stworzenia schronu dla 130 osób w Mediatece wydaje się być nieadekwatny do rzeczywistych potrzeb miasta.

2. Brak konsultacji z mieszkańcami

Decyzja o założeniu schronu dla ludności cywilnej powinna być poprzedzona konsultacjami społecznymi. Radny Pająk nie skonsultował swojej inicjatywy z mieszkańcami Suwałk, co może świadczyć o braku zrozumienia realnych potrzeb i priorytetów społeczności lokalnej.

3. Realne zagrożenia a potrzeby miasta

Suwałki nie są narażone na zagrożenia wojenne ani terrorystyczne, co powoduje, że propozycja stworzenia schronu dla ludności cywilnej wydaje się być nadmiernie alarmistyczna i nieuzasadniona.

4. Koszty i efektywność inicjatywy

Stworzenie schronu dla ludności cywilnej w ramach Mediateki wiązałoby się z ogromnymi kosztami budowy oraz utrzymania. Czy takie inwestycje są uzasadnione, mając na uwadze brak realnego zagrożenia?

5. Alternatywne sposoby poprawy bezpieczeństwa

Zamiast inwestować w mało efektywne rozwiązania, jak schron w Mediatece, Suwałki mogłyby skupić się na poprawie infrastruktury drogowej, systemach ostrzegania czy szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa publicznego.

6. Brak wsparcia społecznego

Inicjatywa radnego Pająka wzbudziła wiele kontrowersji i wątpliwości wśród mieszkańców Suwałk. Brak poparcia społecznego dla tego pomysłu może świadczyć o jego niewłaściwości i braku zrozumienia potrzeb lokalnej społeczności.

7. Konieczność racjonalnego podejścia do kwestii bezpieczeństwa

W dobie szybkiego rozwoju technologicznego i zmieniających się realiów społeczno-politycznych, kluczowe jest podejście racjonalne do kwestii bezpieczeństwa. Inwestycje powinny być oparte na analizie realnych zagrożeń i potrzeb społeczności lokalnej.

8. Podsumowanie

Inicjatywa radnego Pająka dotycząca założenia schronu dla ludności cywilnej w Mediatece w Suwałkach wydaje się być nieuzasadniona i niepraktyczna. Konieczne jest podejście racjonalne do kwestii bezpieczeństwa oraz skupienie się na realnych zagrożeniach i potrzebach miasta. Warto promować inwestycje, które przyczynią się do poprawy jakości życia mieszkańców, zgodnie z rzeczywistymi priorytetami społeczności lokalnej.

Wnioskując, inicjatywa radnego Pająka powinna być poddana szczegółowej analizie oraz debacie publicznej, aby zapewnić racjonalne podejście do kwestii bezpieczeństwa w mieście Suwałki.

Dodaj komentarz