W środę (27.11) odbyła się VIII sesja Rady Miejskiej podczas której podjęto kilka uchwał kluczowych dla rozwoju i finansów Suwałk.
Kluczowym tematem był program sprzedaży działek budowlanych. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę dotyczącą sprzedaży działek budowlanych po atrakcyjnych cenach dla młodych mieszkańców.
Decyzja ma na celu przyciągnięcie młodych rodzin do osiedlania się w Suwałkach i wspieranie lokalnego rynku nieruchomości. Wersja projektu będącego sztandarowym punktem programu wyborczego obecnego prezydenta miasta została w końcowej wersji zmieniona co do lokalizacji i zwiększenia dostępności.
Z drugiej strony wprowadzone zostały nowe warunki do ubiegania się o działki za pól ceny. W dyskusji przewijały się głosy o braku analizy co tak naprawdę jest potrzebne dla przyciągnięcia młodych ludzi do pozostania i osiedlania się w Suwałkach. Tym bardziej że zdaniem wielu radnych projekt jest skierowany do zamożniejszych mieszkańców.
Zadecydowała jednak retoryka "jak nie spróbujemy to się nie dowiemy" i argumenty że będzie można ten program zmieniać w trakcie jego trwania a dla mniej zamożnych są realizowane inne projekty mieszkaniowe.
W ramach programu "Działki budowlane dla młodych w Suwałkach" Urząd Miejski przygotował 48 działek 1000 m działek budowlanych przy ulicy Hiszpańskiej w okolicach ulic Zastawie i Lotnicza. Działki te zostaną wystawione na przetarg, a oferta skierowana jest wyłącznie do osób spełniających poniższe warunki:
- Wiek nabywcy: Osoba nabywająca działkę nie może mieć więcej niż 40 lat w dniu zakupu. W przypadku małżeństw, wystarczy, aby jeden z małżonków spełniał ten warunek.
- Budowa domu: Zabudowa nabytej działki budynkiem mieszkalnym musi zostać zakończona w ciągu 6 lat od dnia zakupu.
- Brak innych nieruchomości: Nabywca nie może być właścicielem lub współwłaścicielem (w udziale co najmniej 1/2) nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe na terenie Suwałk. Warunek ten dotyczy również małżonków.
- Jeśli nabywca nie zakończy budowy domu w ciągu 6 lat, będzie zobowiązany do zwrotu bonifikaty. Zwrot ten będzie wymagany również w sytuacji sprzedaży działki przed upływem 10 lat od jej zakupu lub jeśli w ciągu 3 miesięcy od zakończenia budowy nabywca nie uzyska Suwalskiej Karty Mieszkańca.
Poruszono także kwestię kontynuacji prac związanych z budową i przebudową ulic w południowej strefie przemysłowej miasta. Inwestycja ta ma poprawić atrakcyjność inwestycyjną Suwałk oraz usprawnić komunikację na tym obszarze.
Kolejnym tematem dyskusji było wskazanie podmiotów, na rzecz których osoby skazane mogą wykonywać prace społeczne. Dyskusja dotyczyła efektywności realizacji tych prac oraz ich wpływu na lokalną społeczność.
Podjęto także szereg decyzji mających na celu ożywienie centrum miasta. Proponowane rozwiązania mają zachęcić mieszkańców i przedsiębiorców do aktywnego działania w obszarze centralnym, zwiększając jego atrakcyjność oraz poprawiając stan infrastruktury:
- Uchwalono obniżenie stawek podatkowych w obszarze wybranych ulic: Kościuszki, Waryńskiego, Hamerszmita oraz Placu Marii Konopnickiej. Zmiana ta ma wspierać przedsiębiorców oraz mieszkańców działających w tych lokalizacjach.
- Zmniejszenie kosztów wynajmu i opłat. Decyzja dotyczy również obniżenia kosztów wynajmu pomieszczeń zarządzanych przez Zarząd Budynków Mieszkalnych oraz opłat za zajęcie pasa drogowego, co szczególnie dotyczy prowadzenia letnich ogródków gastronomicznych.
- Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na przeprowadzenie prac konserwatorskich przy obiektach zabytkowych, będą mogli liczyć na zwiększenie dofinansowania z 50% do 70% kosztów.
Podjęte decyzje mają długofalowy wpływ na rozwój miasta. Wprowadzenie programu sprzedaży działek może zachęcić młodych mieszkańców do pozostania w Suwałkach, podczas gdy inwestycje infrastrukturalne zwiększą możliwości gospodarcze miasta. Rada planuje dalsze inicjatywy wspierające rozwój lokalny w nadchodzących miesiącach.