Co z rozbudową parkingu przy szpitalu i całodobową apteką

miejsca parkingowe dla pacjentów i odwiedzających Szpital Wojewódzki w Suwałkach

O dodatkowe miejsca parkingowe dla pacjentów i odwiedzających Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach oraz sprawę funkcjonowania całodobowej apteki pytano na ostatniej sesji Rady Miasta dyrektora placówki.

 

Temat możliwości rozbudowy parkingu przy szpitalu poruszył Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miasta Suwałki. - Rozwój szpitala, zwiększająca się liczba pacjentów, od roku też leczenie osób objętych COVID-19. Zdaniem mieszkańców to wszystko powoduje, że przy szpitalu jest zbyt mało miejsc parkingowych. W wyniku tego pacjenci i ich rodziny parkują gdzie się da - na chodnikach, trawnikach, bramkach wjazdowych, pod sklepami, w obszarze jezdni. Szczepienia masowe z pewnością również spowodują dodatkowe zamieszanie pod szpitalem. Czy jest szansa na zwiększenie miejsce parkingowych? - pytał radny. 

 

W odpowiedzi Adam Szałanda, dyrektor suwalskiego szpitala zapewniał, że problem jest znany i placówka zamierza go rozwiązać. - Liczba miejsc parkingowych, którą dysponuje szpital jest za mała, zwłaszcza, że struktura pacjentów się zmienia. Niektóre ośrodki w województwie Warmińsko-Mazurskim ograniczają swoją działalność i widzimy wzrost pacjentów z tego regionu w naszym szpitalu. Przez to zwiększa się też ruch pojazdów. Na ten rok mieliśmy przewidzianą pewną kwotę na ten cel, jednak musieliśmy ją wykorzystać na inne zadania, ponieważ rozstrzygnięcia przetargów na inwestycje realizowane przez szpital spowodowały to, że trzeba było te środki przekierować. Chcemy jednak przygotować dodatkowe miejsca postojowe na przedłużeniu tych parkingów, które są w tej chwili w stronę ulicy Reja. Mamy tam już przygotowany teren i będziemy starali się stworzyć te dodatkowe miejsca parkingowe. Zabiegamy o dodatkowe środki i być może jeszcze w tym roku uda się uruchomić dodatkowe miejsca parkingowe.

 

Przewodniczący pytał również, czy czy istnieje szansa, aby lepiej skomunikować szpital od strony ulicy Reja poprzez wjazd od tej właśnie ulicy. To jednak, jak przekazał dyrektor szpitala jest problematyczne, gdyż równolegle do ulicy Reja przebiega podziemny tunel komunikacyjny. Puszczenie ulicą Reja ruchu samochodowego powodowałoby jego obciążenie, a nośność tego tunelu to uniemożliwia.  

 

Z kolei Jacek Niedźwiedzki z Koalicji Obywatelskiej powrócił do tematu całodobowej apteki w szpitalu. - Z tego co wiem główną przyczyną zamknięcia całodobowej apteki była pandemia. Mamy nadzieję, że ona wkrótce minie, zachorowalność w Suwałkach spada czy więc jest szansa, że znów apteka będzie funkcjonować przez całą dobę - pytał Niedźwiedzki. 

 

W odpowiedzi Adam Szałanda przekazał, że szpital nie jest stroną w rozwiązaniu tego problemu, ale rozmawiał z właścicielami apteki i jak powiedział, deklarują oni chęć współpracy. - Z jednej strony sytuacja epidemiczna, a z drugiej obciążenie finansowe, na ten moment nie pozwala rozwiązać tego problemu. Jest inna możliwość, która pojawi się w lipcu, kiedy to w życie wejdą pewne rozporządzenia. Musimy bowiem zwiększyć zatrudnienie farmaceutów ze specjalizacją kliniczną i gdyby u nas w szpitalu nastąpiła pewna zmiana organizacji, umożliwiłyby to wykorzystanie tego personelu do zabezpieczenia całodobowej apteki, jednak to jeszcze nie na ten moment - zakończył dyrektor. 

5 Komentarzy

Mamma mia

04/05/2021

Prawo farmaceutyczne zakazuje szpitalom prowadzenia aptek z powodu konfliktu interesów.
Albo leczysz, albo sprzedajesz.

Miasto niech się weźmie do roboty i zacznie wyznaczać dyżury aptek, do czego jest zobowiązane. Dość oglądania się na innych że rozwiążą problem!

Właśnie, były dyżury i nie było problemu. Jak w mieście tej wielkości nie ma apteki czynnej całą dobę? Wiocha... 

DOCIEKLIWA PANI

06/05/2021

Dodane przez Suwal w odpowiedzi na

Zmuś właściciela prywatnej apteki (a takowych jest 100%) do otwarcia jego apteki przez 24 godziny. Życzę powodzenia.

Pan Adam to chyba już w politykę miejską wsiąkł do ostatniego włókna, bo regularnie robi za celebrytę w lokalnych mediach i spija sobie z dzióbka z samorządem, jakby naprawdę nic ważniejszego w kwestii zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych w ramach działalności szpitala nie było do zrobienia.

Dodaj komentarz