27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory do Rady Miejskiej w Suwałkach.
W pierwszych wyborach do suwalskiej Rady Miejskiej uczestniczyło zaledwie 36% uprawnionych wyborców. Najwięcej z nich zagłosowało na Suwalski Komitet Obywatelski – 8 071 głosów (23 radnych w 32 osobowej Radzie Miejskiej). Na Stronnictwo Demokratyczne zagłosowało 1 475 osób (5 radnych), a na Konfederację Polski Niepodległej – 1 197 głosów (4 radnych). Pozostałych sześć startujących komitetów wyborczych nie zdobyło żadnego mandatu radnego. Teraz nikt z wybranych wówczas radnych nie działa już w samorządzie. Najwięcej (ponad 1 000 głosów) uzyskał znany suwalski lekarz Jerzy Lasota i on został wybrany na pierwszej sesji przewodniczącym Rady Miejskiej.
Obrady rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu narodowego i powitaniem przez radnego – seniora Jana Urbanowicza. Powodzenia radnym życzył ks. Kazimierz Hamerszmit. Na pierwszej sesji radni wybrali Prezydenta Miasta Suwałk. Został nim Zdzisław Chmielewski, który uzyskał 31 głosów na 32 możliwe. Po kilkunastu miesiącach zastąpił go Leszek Poźniak, który jako jedyny prezydent Suwałk został wybrany w drodze konkursu. W czasie I kadencji zmienił się też przewodniczący Rady: J. Lasotę zastąpiła Danuta Iwaszko.
- Jesteśmy dumni z powstałego przed 30 laty samorządu, niezależnie od tego, w jaki sposób się go teraz przedstawia. Gdyby nie reforma samorządowa, to Rzeczpospolita – czy miejska, czy wiejska – wyglądałaby zupełnie inaczej. Jubileusz samorządu jest więc świętem wszystkich Polaków, którzy skorzystali na tej transformacji ustrojowej. Święto samorządu terytorialnego obchodzone jest w tym roku w sposób wyjątkowo skromny. Niezależnie jednak od okoliczności, które stworzyła nam epidemia koronawirusa, jubileusz powinien służyć temu, by uświadamiać sobie, że na przestrzeni trzech dekad udało się zbudować wspólnie rzecz niesamowitą – naszą Małą Ojczyznę. Mamy świadomość wielu wyzwań, które są przed nami. Widzimy szereg niepokojących zjawisk, jak migracje wewnętrzne, czyli proces przeprowadzania się do dużych miast lub za granicę, co postrzegamy w kategoriach nierównomiernego rozwijania się kraju. Niepokoi nas nie tylko kwestia demografii, ale też i to, jak będzie wyglądał rozwój gospodarczy po pandemii? Widzimy szereg rzeczy, które można by poprawić, jak chociażby kwestia wykluczenia transportowego. (...) Praca w samorządzie to służba, którą należy wypełniać z wielką odpowiedzialnością, mając na uwadze dobro publiczne, więc dobro każdego mieszkańca. Osoby zaangażowane w działalność na rzecz lokalnego społeczeństwa na przestrzeni ostatniego trzydziestolecia łączy jedno – troska o lepsze jutro - przekazał Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.