Na dziedzińcu „Domu Turka” w Augustowie oraz na Wzgórzu Krzyży w Gibach odbyły się w piątek (12.07) Obchody Ustawowego Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.
Obława Augustowska to największa po II wojnie światowej niewyjaśniona dotąd do końca zbrodnia dokonana przez NKWD na Polakach. Jej celem była fizyczna likwidacja oddziałów polskiego podziemia niepodległościowego. Ofiarami sowietów stały się również osoby podejrzane o kontakty z polską partyzantką. Jak szacują historycy w sumie zatrzymano ponad 7 tysięcy osób, część z nich więziono i poddawano brutalnemu śledztwu. Około 600 osób było zaginionych i nigdy nie powróciło do domów.
W piątek w Augustowie oddano hołd ofiarom sowieckiej zbrodni podczas uroczystości na dziedzińcu „Domu Turka”, dawnej siedziby NKWD oraz UB. Wzięli w niej udział m.in. marszałek Łukasz Prokorym, członek zarządu Bogdan Dyjuk, a także przewodniczący sejmiku Cezary Cieślukowski.
– Nasze tutaj spotkanie to ważne świadectwo jedności społecznej wobec takich wartości jak prawda, pamięć, wierność i wolność. O wolność Polski walczyli wierni swojej przysiędze żołnierze podziemia niepodległościowego, których oddziały tak licznie były zorganizowane na terenie Ziemi Augustowskiej i całego naszego regionu. O prawdę o ich tragicznym losie jako ofiar Obławy walczą od lat ich rodziny i bliscy. To ważne, że wciąż macie Państwo w pamięci swoich przodków zabranych z domów 79 lat temu przez oddziały NKWD – mówił marszałek Łukasz Prokorym.
Masowa zbrodnia ma indywidualne twarze i kryje za sobą osobiste i rodzinne tragedie. W Augustowie od 6 lipca trwa festiwal Lipcowi'45, którego celem jest upamiętnianie ofiar tego ludobójstwa. W piątek w ramach tego wydarzenia podczas uroczystych obchodów 79. rocznicy Obławy Augustowskiej odczytano nazwiska, tych którzy wtedy zginęli, wyświetlono ich fotografie oraz zapalono światełka pamięci. Obchody zostały zwieńczone uroczystą mszą świętą w intencji Zamordowanych i Ich rodzin w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie.
Osobne Obchody Ustawowego Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku odbyły się również w piatek na Wzgórzu Krzyży w Gibach. Była msza święta w Kościele pw. Św. Anny w Gibach, a następnie kolumna procesyjna przemieściła się na Wzgórze Krzyży, gdzie odbyła się główna część obchodów przy asyście wojskowej oraz Liturgii Słowa Bożego. Był Apel Pamięci, salwa honorowa oraz ceremonia złożenia kwiatów i zapalenia zniczy. Podczas uroczystości odbyła się także promocja książki dr Teresy Kaczorowskiej nt. Obławy Augustowskiej, powojennej zbrodni sowieckiej na ludności ziemi augustowskiej. Książka nosi tytuł „Obława Augustowska w oczach świadka” i jest efektem kilku lat pracy nad postacią księdza prałata Stanisława Wysockiego, który stracił w tej największej powojennej zbrodni komunistycznej z lipca 1945 r. swego ojca i dwie siostry.