Jak zrobić mięsną konserwę w domu?

Jak zrobić mięsną konserwę w domu?

 

Konserwowanie mięsa może wydawać się niesłychanie trudnym zadaniem - jednak wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wspierając się odpowiednią wiedzą i kierując kilkoma prostymi krokami - Ty również będziesz umiał konserwować mięso. Warto - bo nie tylko oszczędza to miejsce w zamrażarce, zmiękcza twarde mięso, ale sprawia też, że szybki obiad ​​będziesz mieć zawsze pod ręką.

 

Czy można bezpiecznie konserwować surowe mięso?

Tak, konserwowanie surowego mięsa jest dopuszczalne. Należy po prostu postępować zgodnie z instrukcją dotyczącą obrabianego surowca. Warto jednak podkreślić, że bez względu na to, jakie wybierzesz mięso, zostanie ugotowane podczas przetwarzania. Nie skończysz więc z surowym mięsem na półce.

 

Wyposażenie niezbędne do konserwowania mięsa i wszelkich produktów mięsnych

Przede wszystkim warto wiedzieć, że z racji tego, że mięso jest produktem o niskiej kwasowości, musi być przetwarzane w autoklawie ciśnieniowym. Dotyczy to mięsa, zupy, gulaszu lub dowolnego produktu, do którego dodajesz mięso. 

 

Oto lista podstawowych narzędzi, których będziesz potrzebować:

 

  • Autoklaw ciśnieniowy - utrzymuje wysokie temperatury niezbędne do zabijania szkodliwych bakterii. W szczególności jest potrzebny do zatrzymania botulizmu.
  • Puszki do konserw - wybierz te specjalnie zaprojektowane do konserwowania. Dostępne są w ofertach sklepów, takich jak https://sklep.jelux.pl/108-puszki-do-konserw.
  • Inne niezbędne przybory kuchenne - minutnik, ściereczki kuchenne, łyżki, noże to wszystkie ogólne narzędzia kuchenne, które mogą być potrzebne w zależności od konkretnego przepisu na konserwy, na jaki postawisz.

 

Jakie rodzaje mięsa można konserwować?

Większość rodzajów mięsa można konserwować w domu. Obejmuje to mięso z hodowli, jak również mięso z dzikich zwierząt. Zatem do konserwowania śmiało możesz użyć wołowiny, cielęciny, wieprzowiny, jagnięciny, baraniny, jak i dziczyzny. Mięso z drobiu i drobnej zwierzyny można również konserwować, w tym kurczaka, indyka, kaczkę, gęś i królika. Dodatkowych inspiracji możesz szukać w zasobach na stronie: https://sklep.jelux.pl/

 

O czym warto podczas robienia konserwy mięsnej w domu?

Pamiętaj, aby przed włożeniem mięsa do konserwy odciąć wszelkie chrząstki i/lub nadmiar tłuszczu. Mięso musi być przetwarzane w autoklawie ciśnieniowym. Czas przetwarzania może wydawać się długi, ale jest to absolutnie konieczne i warte zachodu.

 

Możesz podczas konserwacji dodać do mięsa nieco bulionu. Jednak zanim to zrobisz, koniecznie sprawdź składniki i upewnij się, że nie ma w nich wypełniaczy. Nie używaj małych saszetek z mieszanką zup - mogą zawierać zagęszczacze i zniszczyć Twoje wysiłki. Co do soli, jest opcjonalna - ale zwykle warto ją dodawać, bo bardzo wzbogaca smak.

 

Przede wszystkim postępuj zgodnie ze sprawdzonymi instrukcjami, a nie będziesz miał się czego obawiać podczas konserwowania mięsa. Zarówno mięso dzikie, jak i hodowane na farmie - nadają się do takiego przetwarzania. Najlepsze czeka Cię po przejściu przez cały proces, bo  domowe konserwy mięsne są delikatne, soczyste i można je doprawiać dokładnie tak, jak lubisz.

 

Materiał zewnętrzny

Grafika: freepik.com

Dodaj komentarz