21. listopada 2023 roku przypadałyby 75 urodziny prezydenta Suwałk Józefa Gajewskiego. Z tej okazji dziś przy rondzie jego imienia w narożniku ulic Łąkowej i Wojska Polskiego odsłonięta została pamiątkowa tablica.
Władze Suwałk, byli współpracownicy, przyjaciele i syn Józefa Gajewskiego spotkali się dziś przy rondzie jego imienia u zbiegu ulic Łąkowej i Wojska Polskiego, aby odsłonić tablicę poświęconą byłemu prezydentowi naszego miasta, który przyszedł na świat 21 listopada 1948 roku w Olecku. To swego rodzaju upamiętnienie jego urodzin, pamiątka dla tych, którzy pamiętają włodarza oraz tablica informacyjna dla nowych pokoleń i przyjezdnych gości.
- Współpracowaliśmy razem przez 27 lat. Przez osiem lat był prezydentem naszego miasta i był to bardzo dobry czas dla rozwoju Suwałk. W tym czasie udowodnił i pokazał, że można, że jeżeli będzie się pracować na rzecz lokalnej społeczności, mieszkańców i miasta to nie ma takich przeszkód, których nie da się wspólnie pokonać. On wniósł nowy impuls w rozwój naszego miasta, którego dotychczas brakowało i udowodnił nam, że dużo rzeczy da się zrobić w Suwałkach. Suwałki przeżywały wtedy dobry okres. Jego plany, jego zamierzenia dotyczące rozwoju Suwałk są kontynuowane nawet i dzisiaj. Niektóre rzeczy przez lata czekały na swoją realizację i doczekały się realizacji i myślę, że gdyby Józek był dzisiaj tutaj z nami to na pewno byłby dumny z naszego miasta - mówił w swoim wystąpieniu prezydent Suwałk.
Dodajmy, że jest to druga taka tablica w mieście. Władze Suwałk postanowiły w ubiegłym roku, że przy placach i rondach noszących imię wybitnych suwalczan sukcesywnie będą pojawiały się tego typu tablice. W październiku odsłonięta została pierwsza tablica poświęcona Aleksandrowi Seredyńskiemu przy rondzie jego imienia u zbiegu ulic Północnej i Rotmistrza Witolda Pileckiego.
- Uważam, że to bardzo fajny pomysł, aby wszystkich zasłużonych suwalczan, którzy zrobili coś dla tego miasta honorować takimi pamiątkowymi tablicami. Chciałbym osobiście podziękować za taki gest władzom miasta, gdyż dla mnie i dla członków mojej rodziny jest to ważne. Kim był mój ojciec. Dla mnie i dla mojego rodzeństwa przede wszystkim był właśnie ojcem. Ale całe życie przyświecał mu cel, jakim było to miasto. On po prostu nigdy nie rozstawał się ze słowem Suwałki - co mogę zrobić, jaki będzie plan, co dalej. Całe życie to w domu słyszałem, moje rodzeństwo również. To miasto było praktycznie całym jego życiem i nie wyobrażam sobie, że gdyby żył to by z tego mógł zrezygnować. Tworzyłby je dalej i chciałby, żeby było coraz lepiej - przekazał Tomasz Gajewski, syn Józefa Gajewskiego.
W okresie dwóch kadencji prezydentury Józefa Gajewskiego nastąpił dynamiczny i wszechstronny rozwój miasta. Rozpoczęto rewitalizację najstarszej części miasta, przebudowę i modernizację wielu ulic, w tym ul. Generała Kazimierza Pułaskiego, powołano Park Naukowo — Technologiczny i rozpoczęto budowę jego siedziby. Zbudowano Aquapark. W 2010 roku rozpoczęła się budowa Suwalskiego Ośrodka Kultury oraz remont i przebudowa stadionu piłkarskiego Klubu Sportowego „Wigry". W 2005 roku powstała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, w lipcu 2007 — Suwalska Orkiestra Kameralna, a w 2008 roku odbył się pierwszy Suwałki Blues Festival, zainspirowany festiwalem bluesowym w Notodden w Norwegii. Dzięki decyzji Józefa Gajewskiego klub siatkarski Ślepsk Augustów, po awansie w 2009 roku do I Ligi, przeniósł się z Augustowa do Suwałk, zmieniając nazwę na Ślepsk Suwałki. Powstały też projekty nowych, istotnych dla miasta inwestycji, np. obwodnicy wschodniej i lotniska. Józef Gajewski należał i prowadził działalność w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce oraz Naczelnej Organizacji Technicznej. Zmarł 25 lipca 2010 roku. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Również pośmiertnie, 29 listopada 2010 r., Rada Miejska w Suwałkach przyznała Józefowi Gajewskiemu tytuł „Zasłużony dla Miasta Suwałk".