Rekordowy nabór do szkół ponadpodstawowych

1594 uczniów wzięło udział w naborze do szkół ponadpodstawowych

 

1594 uczniów wzięło udział w naborze do szkół ponadpodstawowych w Suwałkach na rok szkolny 2023/24. W związku z tym na ostatniej sesji Rady Miasta pojawiły się pytania, czy dla wszystkich uczniów starczy miejsca w szkołach. 

 

O nabór do szkół ponadpodstawowych i liczbę miejsc w szkołach pytali podczas posiedzenia rady w środę (26.07) suwalscy radni. Temat poruszył Zbigniew De-Mezer z klubu "Łączą nas Suwałki". 

- Wiemy, że zakończyła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Mamy czym się cieszyć, gdyż wyniki egzaminów zewnętrznych był naprawdę wysokie. Masowo dzieci składały aplikacje do naszych szkół średnich, nie tylko dzieci z Suwałk. Czy zapewniliśmy miejsca wszystkim dzieciom, czy tworzymy dodatkowe oddziały, co de facto łączy się z dodatkowymi kosztami, o tym też musimy pamiętać - pytał radny.  

W odpowiedzi Roman Rynkowski, zastępca prezydenta Suwałk m.in od spraw oświaty przyznał, że tak wielu chętnych jeszcze nie było. Zapewniał jednak, że miejsc jest więcej niż chętnych, więc każdy do szkoły się dostanie. Nie oznacza to jednak, że będzie to szkoła pierwszego wyboru. 

- Nigdy aż tak wielu chętnych nie było, jednak musimy wziąć pod uwagę to, że część uczniów zaczynała szkołę podstawową jako sześciolatkowie, a część jako siedmiolatkowie. Jeżeli chodzi o dodatkowe oddziały, które w związku z tak rekordowym naborem trzeba było utworzyć, to powstały trzy oddziały w liceach ogólnokształcących, dwa w technikach i jeden w branżowej szkole zawodowej I stopnia. Jeśli chodzi o liczbę chętnych z pierwszej preferencji to w I Liceum Ogólnokształcącym było 160 uczniów, w II LO 296, a w III LO 318. Mamy jeszcze 95 uczniów niezakwalifikowanych, ale liczba wolnych miejsc we wszystkich szkołach wynosi 121, także na pewno wszyscy uczniowie się dostaną, natomiast nie wszyscy do swoich wymarzonych szkół. 

Marek Zborowski Weychman zauważył natomiast, że wciąż są wolne miejsca do klasy CYBER.MIL, która powstała w I Liceum Ogólnokształcącym. To program Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach którego utworzone zostały klasy o profilu "Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne". - Do takiej klasy dostać się jest bardzo trudno, a skoro są wolne miejsca to może warto, żeby ci najlepsi uczniowie do niej się udali - proponował radny. 

 

Klasa CYBER.MIL może liczyć od 10 do 15 uczniów. Roman Rynkowski zauważył, że na ten moment zgłosiło się dziewięciu uczniów. 

- W założeniu miała to być prestiżowa klasa kryptograficzna. Może liczyć maksymalnie 15 uczniów. Otrzymujemy tu część subwencji z Ministerstwa Obrony Narodowej. W ubiegłym roku klasa z 15 uczniami powstała. W tym roku na dzień dzisiejszy mamy 9 chętnych. Rozmawialiśmy na ten temat na komisji oświaty i zdanie radnych było takie, aby jednak ten oddział utworzyć, mimo mniejszej liczby uczniów. 

3 Komentarzy

Może ktoś wyjaśni dlaczego ten kierunek  tj.cyber-mil w I LO nie jest  tak oblegany,a wydawało się, że będzie ciężko się tam dostać.

SUWALAKPATRIOTA

28/07/2023

Dodane przez Jasio w odpowiedzi na

Jabłońska i Szczecina zniszczyły tę szkołę. "Pierwsze zawsze pierwsze" w rankingach perspektyw wypada gorzej od IILO i IIILO w Suwałkach, a nawet gorzej od szkół w Ełku czy Łomży.

 W Suwałkach są przecież  uczniowie bardzo zdolni i na pewno chcieliby  kontynuować naukę w tym kierunku , a w związku z tym coś chyba poszło nie tak-czas to zbadać i  jak będzie trzeba - wyprostować,oby jak najszybciej.

Dodaj komentarz