Interpelację w sprawie modernizacji systemu transmisji sesji Rady Miejskiej oraz poprawy warunków technicznych i organizacyjnych uczestnictwa w obradach skierował do prezydenta Suwałk radny Piotr Rydzewski.
Po sesji Rady Miasta Suwałki w środę (26.03), podczas której na obradach pojawiła się niespotykana dotąd liczba mieszkańców, Piotr Rydzewski, radny Prawa i Sprawiedliwości skierował pismo do prezydenta Suwałk w którym zwracał uwagę na szereg problemów znacząco ograniczających dostępność i komfort uczestnictwa w sesji zarówno w formie zdalnej, jak i stacjonarnej. Przekazał, że otrzymuje on liczne sygnały od mieszkańców, którzy mają trudności z uruchomieniem transmisji internetowej sesji.
- Obecny sposób udostępniania materiałów poprzez nieczytelne komunikaty oraz techniczne linki do strumieni (np. m3u8, rtsp, rtmp) sprawia, że wiele osób nie potrafi samodzielnie skorzystać z tej funkcjonalności. Często wymagane jest instalowanie dodatkowych programów (takich jak VLC Player), co całkowicie przeczy zasadzie prostoty i dostępności usług publicznych w XXI wieku. W opinii wielu mieszkańców oraz mojej jako radnego, dostęp do transmisji sesji powinien być możliwy jednym kliknięciem — po wejściu na stronę miasta i naciśnięciu przycisku „play". Dodatkowo, podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 26 marca 2025 r., transmisja — prawdopodobnie z powodu dużego zainteresowania — działała niestabilnie. Obraz się zacinał, dźwięk był zniekształcony, a wiele osób zgłaszało niemożność śledzenia obrad w czasie rzeczywistym. Co istotne, także osoby obecne fizycznie w sali sesyjnej zgłaszały problemy z odsłuchem, co może świadczyć o niskiej jakości nagłośnienia lub jego nieprawidłowym działaniu - przekazał radny.
W swoim piśmie Piotr Rydzewski pyta o aktualny stan techniczny wykorzystywanych narzędzi — kamer, mikrofonów, systemu nagłośnienia oraz oprogramowania — oraz o zasadność dalszego utrzymywania transmisji realizowanej wewnętrznie, bez wsparcia profesjonalnych narzędzi. Jak zauważył, wiele samorządów w Polsce korzysta z rozwiązań takich jak eSesja.ty — w pełni zgodnego z RODO, nowoczesnego i intuicyjnego systemu do prowadzenia transmisji obrad, dostępnego także w wersji mobilnej i zintegrowanego z popularnymi platformami streamingowymi.
Problemy nie kończą się jednak tylko jeśli chodzi o sesję online. Przy zainteresowaniu mieszkańców obradami, problem pojawia się także jeśli chodzi o uczestnictwo w sesjach w sali plenarnej.
- Obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania mieszkańców bezpośrednim udziałem w sesjach Rady — co należy traktować jako bardzo pozytywne zjawisko. Niestety, obecna infrastruktura sali nie odpowiada na to zapotrzebowanie. Zbyt mała liczba miejsc siedzących sprawia, że wielu uczestników — w tym osoby starsze — musi stać przez wiele godzin. W swojej interpelacji zwracał już na to uwagę radny PiS dr Jarosław Schabieński. To sytuacja jest niewygodna nie tylko dla mieszkańców, ale takie dla radnych, urzędników, przedstawicieli mediów i gości - argumentował.
Radny poprosił w swoim piśmie p przeanalizowanie możliwości modernizacji obecnego systemu transmisji obrad — zarówno od strony technicznej, jak i organizacyjnej, dokonania przeglądu sprzętu audiowizualnego, rozważenia współpracy z zewnętrznym dostawcą systemu transmisji, a także zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc siedzących oraz komfortu uczestnictwa dla wszystkich: mieszkańców, radnych, urzędników i zaproszonych gości.