Ponad 1350 osób podpisało się pod internetową petycją "Żądamy zatrzymania wycinki w Suwalskim Parku Krajobrazowym!".
W internecie dostępna jest petycja skierowana do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie prowadzonej wycinki drzew w Suwalskim Parku Krajobrazowym. Autorzy petycji są zaniepokojeni prowadzoną gospodarką leśną. Jak zaznaczają w swoim piśmie, wycinka w tych obszarach stanowi niepowetowaną szkodę przyrodniczą. Treść petycji poniżej. Podpisywać się można pod linkiem Żądamy zatrzymania wycinki w Suwalskim Parku Krajobrazowym!
Suwalski Park Krajobrazowy jest perłą w krajobrazie północno wschodniej Polski. Pofałdowany przez cofający się lodowiec widnokrąg, pełen głazów narzutowych, łąk, pięknych jezior i lasów jest lubianym celem pieszych i rowerowych wycieczek. Najgłębsze w Polsce jezioro Hańcza jest popularną bazą nurkową. Popularność tego obszaru jako celu turystycznego podkreśla jego wartość ekologiczną i kulturową. Utrzymanie zdrowych lasów jest niezbędne, aby nadal przyciągać turystów. Skutki zmian klimatycznych, takie jak zmiany poziomu wody, lub intensywniejsze zjawiska pogodowe, będą miały bezpośredni wpływ na turystykę, jeśli lasy będą wycinane w skali jaka zaplanowało Nadleśnictwo Suwałki w Planie Urządzenia Lasu.
Lasy Państwowe nie przyjęły w swoich planach PUL żadnej z licznych uwag ze strony społecznej i strony Suwalskiego Parku Krajobrazowego. W roku 2025 odbywają się wyręby na terenach, wskazanych przez Suwalski Park Krajobrazowy jako szczególnie cenne dla ochrony nie tylko jeziora Hańcza, które jest rezerwatem, ale także fauny i flory charakterystycznej dla obszarów polodowcowych.
Planowana wycinka w tych obszarach stanowi niepowetowaną szkodę przyrodniczą, skutkująca m.in. pozbawieniem jeziora strefy buforowej, spływem powierzchniowym spowodowanym erozją zboczy po wyrębie, a co za tym idzie narażeniem zbiornika na zmianę chemizmu wód i wzrost trofii oraz ograniczeniem miejsc lęgowych m.in. dla gągoła i tracza nurogęsia, które dla wyprowadzenia lęgu potrzebują starych dziuplastych drzew.
Jednocześnie Ministerstwo Klimatu wystąpiło do parków krajobrazowych o wskazanie wydzieleń leśnych o wysokich wartościach przyrodniczych. Wobec posunięć Lasów, w sierpniu ubiegłego roku Park przedstawił swoje stanowisko Regionalnemu Dyrektorowi LP w Białymstoku. Wygląda na to, że Nadleśnictwo Suwałki wykorzystuje te dane w planach cięć na ten rok, a temat wydzieleń utknął w Ministerstwie Klimatu. Intensywny wyrąb lasu trwa obecnie i według obserwacji przyrodników i mieszkańców, przekracza skalę i ma inny charakter niż określony w Planie Urządzenia Lasu.
Wspólnie z mieszkańcami i miłośnikami Suwalskiego Parku Krajobrazowego żądamy wizji lokalnej z urzędnikami z RDOŚ w Białymstosku, Ministerstwa Klimatu, przedstawicielami Nadleśnictwa Suwałki, Parku Krajobrazowego i strony społecznej. Chcemy pięknego lasu w Suwalskim Parku Krajobrazowym a nie zrębni i młodników!