Bramkarz Jan Tomaszewski i kolarz Czesław Lang to niektórzy ze znanych sportowców, którzy odwiedzili w piątek (06.09) Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji "Szelment", gdzie odsłonięte zostały kolejne płyty w Alei Olimpijczyków.
VIII Edycja Alei Olimpijczyków i Mistrzów Sportu, którą organizuje WOSiR Szelment wraz z Mistrzem Olimpijskim Wojciechem Fortuną, odbyła się w piątek na terenie ośrodka. Na uroczystości pojawili się olimpijczycy, parlamentarzyści oraz władze wojewódzkie i miejskie. Aleja Olimpijczyków i Mistrzów Sportu powstała w 2017 r. Jest to miejsce upamiętniające polskich sportowców – medalistów igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, mistrzostw Polski, a także uczestników prestiżowych zawodów sportowych. Dodatkowo uhonorowani są wielcy trenerzy i działacze sportowi.
- Dzięki Alei chcemy zarażać młode pokolenie pasją nie tylko do aktywności sportowej i naśladowania mistrzów, ale też do promowania polskich sukcesów. Sława i prestiż tego miejsca nadal rośnie, a każda kolejna edycja cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Często widzimy tutaj gości, którzy nawet indywidualnie, prywatnie przyjeżdżają i przyglądają się tym płytom - mówił Piotr Markiewicz, prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment.
Piotr Markiewicz dodał, że tegoroczną nowością są kody QR, które pojawiły się na płytach, aby każdy zainteresowany mógł sprawdzić rozszerzoną informację o danym sportowców, wykraczającą poza to, co zostało napisane na pamiątkowej tablicy.
Współtwórcą oraz opiekunem Alei Olimpijczyków i Mistrzów Sportu, jest Wojciech Fortuna mistrz olimpijski i mistrz świata w skokach narciarskich z 1972 roku z Sapporo, który na Podlasiu znalazł swoją przystań i tutaj od 20 lat promuje województwo podlaskie w Polsce i na cały świecie. Od 2017 roku do Szelmentu przyjeżdżają wybitni sportowcy, ich rodziny oraz kibice z całego świata, m. in. w 2019 roku gościł Walter Steiner, światowej sławy skoczek narciarski pochodzący ze Szwajcarii. W maju tego roku Wojciech Fortuna został Honorowym Ambasadorem Województwa Podlaskiego, wcześniej otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Suwałk oraz Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego.
W tym roku jedną z gwiazd wydarzenia był były bramkarz Reprezentacji Polski, wicemistrz olimpijski z 1976 roku z Montrealu, Jan Tomaszewski (pełna lista nagrodzonych pod zdjęciami).
- Dla odsłonięcia tej gwiazdy warto było codziennie zrzucać trzy kilo na treningu. Życie prywatne wiadomo, że było ograniczone, ale dzięki temu, że ten sport uprawiałem, byłem praktycznie wszędzie, wszystko przeżywałem i tego nikt do końca życia mi nie zabierze. To jest bardzo cenne, ale dla mnie cenniejsza jest jeszcze jedna rzecz. Mianowicie to, że wpadłem w pewnym momencie pod skrzydła Pana Kazimierza Górskiego. Dzięki niemu zdobyliśmy miejsca w sercach kibiców. Tego nie można kupić za żadne pieniądze - mówił podczas uroczystości Jan Tomaszewski.
W VIII edycji Alei Olimpijczyków uhonorowani zostali:
- Jerzy Pietrzyk – lekkoatletyka, specjalista biegu na 400 m, wicemistrz olimpijski z 1976 roku z Montrealu (sztafeta 4x400 metrów), Dwukrotny olimpijczyk, 4-krotny mistrz Polski w sztafecie 4/x400 m.
- Urszula Kielan – lekkoatletyka, skok wzwyż, wicemistrzyni olimpijska z 1980 roku z Moskwy, halowa wicemistrzyni Europy i trzykrotna brązowa medalistka Halowych Mistrzostw Europy.
- Piotr Sawicki – karate, mistrz świata w karate kyokushin z Tokio z 1997 roku, czterokrotny mistrz Europy
- Czesław Lang – kolarstwo, wicemistrz olimpijski z 1980 z Moskwy (start wspólny indywidualny), wicemistrz świata w jeździe drużynowej na czas i brązowy medalista MŚ w jeździe drużynowej na czas.
- Ewa Kłobukowska – lekkoatletyka, sprinterka, mistrzyni olimpijska z 1964 roku z Tokio (sztafeta 4x100 m), brązowy medal olimpijski z 1964 roku z Tokio (bieg na 100 m), dwukrotna mistrzyni Europy (bieg na 100 m i sztafeta 4x100 m) oraz wicemistrzyni Europy (bieg na 200 m), rekordzistka świata na 100 m.
- Józef Lipień – zapasy, wicemistrz olimpijski z 1980 roku z Moskwy w stylu klasycznym. Czterokrotny olimpijczyk (1968, 1972, 1976, 1980), mistrz świata i wicemistrz świata, brązowy medalista mistrzostw Europy.
- Kazimierz Lipień – zapasy, brat-bliźniak Józefa, zmarł 12 listopada 2005 roku w Nowym Jorku, mistrz olimpijski z 1976 roku z Montrealu w stylu klasycznym, brązowy medalista olimpijski z Monachium z 1972 roku. Dwukrotny mistrz świata, czterokrotny wicemistrz świata. Trzykrotny mistrz Europy, srebrny medalista ME oraz dwukrotny brązowy medalista ME.
- Ryszard Wolny – zapasy, mistrz olimpijski z Atlanty z 1996 roku, brązowy medalista mistrzostw świata, mistrz Europy, dwukrotny srebrny medalista ME, brązowy medalista ME
- Włodzimierz Zawadzki – zapasy, mistrz olimpijski z 1996 roku, dwukrotny wicemistrz świata, dwukrotny brązowy medalista MŚ, trzykrotny mistrz Europy
- Jan Tomaszewski – piłka nożna, bramkarz, wicemistrz olimpijski z 1976 roku z Montrealu, razem z drużyną zajął 3. miejsce w mistrzostwach świata w 1974 roku.
- Sebastian Kawa - pilot szybowcowy, osiemnastokrotny mistrz świata w konkurencjach szybowcowych, wielokrotny rekordzista świata w szybownictwie
- Władysław Komar – pchnięcie kulą, mistrz olimpijski z 1972 roku z Monachium, dwukrotny brązowy medalista mistrzostw Europy, trzykrotny wicemistrz Halowych Mistrzostw Europy, dwukrotny brązowy medalista HME
- Tadeusz Ślusarski – skok o tyczce, mistrz olimpijski z 1976 roku z Montrealu, wicemistrz olimpijski z 1980 roku z Moskwy, dwukrotny Halowy Mistrz Europy.
- Ryszard Bosek – siatkówka, mistrz olimpijski z 1976 roku z Montrealu, mistrz świata z 1974 roku z Meksyku. Trzykrotny srebrny medalista Mistrzostw Europy.
- Ryszard Konkolewski – kolarz torowy, brązowy medalista mistrzostw świata. Zdobył 28 medali w mistrzostwach Polski, w tym 14 złotych.
- Dawid Kubacki – skoki narciarskie, dwukrotny brązowy medalista olimpijski – w Pjongczang w 2018 roku w drużynie oraz w Pekinie w 2022 roku indywidualnie na skoczni normalnej, dwukrotny mistrz świata (w drużynie i indywidualnie), trzykrotny brązowy medalista MŚ, dwukrotny brązowy medalista MŚ w lotach, zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 2019/20
- Antoni Szymanowski - piłka nożna, obrońca, mistrz olimpijski z 1972 roku z Monachium, wicemistrz olimpijski z 1976 roku z Montrealu, z drużyną zajął 3. miejsce w mistrzostwach świata w 1974 roku
- Zbigniew Boniek – piłka nożna, pomocnik, zajął z drużyną 3. miejsce w mistrzostwach świata w 1982 roku, umieszczony na liście 100 najlepszych piłkarzy w historii światowej piłki nożnej według FIFA
- Janusz Kupcewicz – zmarł 4 lipca 2022 roku w Gdyni, piłka nożna, pomocnik, zajął z drużyną 3. miejsce w mistrzostwach świata w 1982 roku
- Janusz Gortat – boks, dwukrotny brązowy medalista olimpijski, w 1972 i 1976 roku, wicemistrz Europy.