Swoje poparcie dla posła Mieczysława Kazimierza Baszko w nadchodzących wyborach parlamentarnych wyraził we wtorek (10.10) w Suwałkach Adam Bielan. Europoseł apelował również o udział w referendum.
Konferencja prasowa z udziałem posła do Parlamentu Europejskiego Adama Bielana oraz posła Prawa i Sprawiedliwości Mieczysława Baszko, odbyła się we wtorek (10.10) na placu Marii Konopnickiej w Suwałkach. Podczas spotkania z mediami poseł i kandydat w wyborach parlamentarnych poruszył kwestie, które jak mówił, zawsze stanowiły dla niego priorytet w związku z Suwałkami i regionem. Walczył m.in. o drogę Via Carpatia od Siemiatycz, przez Białystok, Suchowolę, Augustów i Suwałki. Wspomagał działania, zarówno za prezydentury Józefa Gajewskiego jak i wspólnie z Czesławem Renkiewiczem, zmierzające do budowy lokalnego lotniska w naszym mieście. Z kolei jako marszałek województwa podlaskiego wprowadził weekendowy pociąg Białystok - Kowno przez Augustów i Suwałki.
- Dzisiaj jesteśmy na placu Marii Konopnickiej. Byłem na jego otwarciu i też wspomagałem, aby te środki finansowe można było miastu przekazać. Suwałkom należy się to jak dla każdego miasta. Chcę wspomagać, wspomagam i będę wspomagał całą społeczność Suwalszczyzny. Silne Suwałki są potrzebne dla Białegostoku, a całe nasze województwo jest bardzo potrzebne dla naszego kraju. Suwałki mają swoje specyficzne położenie, ale miasto nie śpi i wykorzystuje swoje szanse. Są też jednak kolejne wyzwania jak elektryfikacja kolei. Cieszmy się też, że mamy w Suwałkach strefę ekonomiczną, ale o nią trzeba dbać i pamiętać żeby wspomagać pracodawców. Nadal trzeba też dofinansowywać Państwową Uczelnię Zawodową, bo to nasze okno na Państwa Bałtyckie, co jest dla nas bardzo ważne. Pamiętajmy o tym, że wszystkie narody powinny się łączyć. Litwini, Łotysze, Estończycy, Polacy - powinniśmy się łączyć bo mamy wspólne sprawy - powiedział podczas konferencji Mieczysław Baszko.
Poparcie dla kandydata wyraził obecny w Suwałkach Europoseł Adam Bielan, który przyznawał, że Mieczysław Baszko to osoba która ma wyjątkowo bogate doświadczenia samorządowe i parlamentarne.
- Kampania toczy się w mediach, toczy się centralnie, ale przede wszystkim toczy się w okręgach wyborczych. Na takim terenie jak przepiękna ziemia suwalska nasza partia ma tutaj swojego świetnego kandydata, posła Mieczysława Baszko, który od ponad 20. lat zaangażowany jest w życie polityczne województwa podlaskiego. Pełnił wszystkie możliwe funkcje od radnego gminy, przez radnego powiatu, wreszcie przez stanowisko wicemarszałka i marszałka województwa podlaskiego. Od dwóch kadencji jest również posłem. Pełni niezwykle ważną funkcję prezesa Krajowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. Jest również działaczem Akcji Katolickiej. Trudno znaleźć kandydata, który miałby bogatsze doświadczenie samorządowe i parlamentarne. Jestem przekonany, że bardzo dobrze reprezentuje tę ziemię w Warszawie i mam nadzieję, że w wyniku decyzji wyborców 15. października będzie dalej kontynuował swoją misję w Polskim Parlamencie - mówił Bielan.
Podczas konferencji poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Bielan zachęcał mieszkańców nie tylko do pójścia na wybory 15. października, ale także do udziału w ogólnopolskim referendum, odobywającym się tego samego dnia. Podczas głosowania obywatele będą mogli wyrazić swoje zdanie na dany temat i tym samym swoją wolę co do sposobu rozstrzygnięcia konkretnych kwestii.
- Chciałbym gorącą do wszystkich zaapelować, aby 15. października wziąć także udział w referendum. Jest ono bardzo ważne, ze względu na wydarzenia ostatnich dni. To zarówno wojna którą obserwujemy w Izraelu i która z całą pewnością spowoduje kolejny napływ migrantów do Europy, jak i to czego mogłem osobiście doświadczyć w Parlamencie Europejskim, gdzie bardzo mocno przyspieszono prace nad mechanizmem automatycznej relokacji nielegalnych migrantów. Te dwa wydarzenia pokazują, że co najmniej dwa pytania znajdujące się w referendum są niezwykle aktualne. Możemy spodziewać się, po tym co widzieliśmy w Izraelu, dziesiątek tysięcy islamskich migrantów, których rozlokowywanie w takich krajach jak Polska na podstawie tych mechanizmów, które są dziś tworzone w Brukseli i w Strasburgu jest całkowicie niezgodne z traktatami. Mówią one wyraźnie, że każde państwo członkowskie ma prawo dowolnie kształtować swoją politykę migracyjną. Ma prawo samodzielnie podejmować decyzje, jacy obywatele z innych krajów będą na ich terytorium przebywać. Dzisiaj, widząc co się dzieje w Parlamencie Europejskim, tylko mocny głos polskiego społeczeństwa w referendum może ten proces powstrzymać. Aby tak się stało, referendum musi być wiążące, a żeby było wiążące, ponad 50% naszych obywateli musi wziąć w nim udział.
Pytania referendalne
Pytanie 1:
Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
Pytanie 2:
Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
Pytanie 3:
Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
Pytanie 4:
Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?