Suwalczanie wciąż zainteresowani wymianą pieców

Dotacje do wymiany pieców na bardziej ekologiczne

Liczba złożonych aplikacji na dotacje do wymiany pieców na bardziej ekologiczne przekroczyła zaplanowany budżet. Władze miasta podjęły jednak decyzję o zwiększeniu przeznaczonej kwoty. 

 

Pogłębiający się kryzys w branży energetycznej nie spowodował spadku zainteresowania wśród mieszkańców Suwałk wymianą starych kotłowni na piece bardziej ekologiczne. Zakończył się właśnie drugi nabór wniosków na dotacje ze strony Miasta. Liczba złożonych aplikacji przekroczyła zaplanowany na ten cel budżet. Zapadła jednak decyzja o zwiększeniu kwoty przeznaczonej na dotacje.

- W czerwcu ogłosiliśmy dodatkowy nabór wniosków w ramach programu „Ograniczania niskiej emisji na terenie miasta Suwałki” gdyż za pierwszym razem nie została wykorzystana pełna pula środków. W pierwszym naborze wpłynęło 37 wniosków, z czego 6 nie zakwalifikowało się do otrzymania dotacji. Pozostało 59.000 zł dlatego też podjęliśmy decyzję by ogłosić nabór dodatkowy, który zaskoczył nas pozytywnie bo wniosków wpłynęło więcej niż środków, które na ten cel przeznaczyliśmy – przypomina Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
 

Wśród 31 aplikacji zakwalifikowanych do dotacji w pierwszym naborze wnioskowano o:

  •     1 podłączenie nieruchomości do sieci cieplnej – 3.000 zł
  •     15 podłączeń nieruchomości do sieci gazowej – 69.000 zł
  •     15 wymian starego kotła na nowy ekologiczny lub pompę ciepła  – 69.000 zł


 
W drugim wspomnianym już naborze zostało złożonych 29 wniosków w tym:

  •     14 na podłączenie nieruchomości do sieci gazowej na kwotę 48.000 zł,
  •     15 na wymianę starego źródła ogrzewania na nowe (11 pompa ciepła, 3 kocioł na pellet, 1 piec olejowy), na kwotę 63.000 zł.


 Złożone wnioski opiewają na łączną kwotę: 111.000 zł, a pozostało 59.000 zł.

- Podjęliśmy jednak decyzję, ze zwiększymy zakres dofinansowania by wszyscy chętni mogli otrzymać dotację i wymienić swoje stare piece. Oczywiście musimy jeszcze zweryfikować złożone wnioski czy spełnią one wymagani formalne – podsumowuje prezydent.
 

To już 7 edycja programu w naszym mieście. Dzięki jego realizacji w sześciu poprzednich edycjach w 393 domach wymieniono stare zużyte piece. Największą popularnością cieszą się przyłącza do sieci gazowej. Z dotacji na instalację pieca gazowego skorzystało do tej pory 240 mieszkańców Suwałk, 92 osoby dzięki dotacjom podłączyło się do sieci PEC. W 61 zabudowaniach wymieniono piece na bardziej proekologiczne. W sumie w ramach dotacji przekazaliśmy do tej pory 1 370 868 zł.

Dodaj komentarz