Radny chce przyznać Joannie Mendak tytuł „Zasłużony dla Miasta Suwałk”

Joanna Mendak zasłużona dla Suwałk

Interpelację w sprawie podjęcia przez Miasto Suwałki działań zmierzających do nadania Joannie Mendak tytułu „Zasłużony dla Miasta Suwałk” złożył Adam Ołowniuk z klubu "Łączą nas Suwałki.

 

Radny wystosował pismo do prezydent Suwałk, gdyż jak twierdzi, Joanna Mendak jest postacią szczególnie zasłużoną dla Suwałk, suwalskiego i polskiego sportu niepełnosprawnych. Uczestniczy w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą suwalskich szkół inspirując do działania i pokazując, że ograniczenia nie czynią ich gorszymi od innych, a także promuje miasto na terenie całego kraju i na świecie.

 

- Joanna Mendak urodziła się 16 lutego 1989 roku w Suwałkach. Jest absolwentką Zespołu Szkół nr 2 w Suwałkach - Liceum Ogólnokształcącego nr II im. gen. Zygmunta Podhorskiego. Studia z zakresu fizjoterapii rozpoczynała na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, a następnie przeniosła się do ALMAMER Szkoły Wyższej w Warszawie. Karierę sportową zaczynała w Międzyszkolnym Uczniowskim Klubie Sportowym „Olimpijczyk” w Suwałkach, a następnie w Starcie Białystok. Jej trenerem jest Edward Dec. Zawodniczka startująca w kategorii osób niedowidzących już jako 15-latka wzięła udział w Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w 2004 roku w Atenach. Wywalczyła złoto w koronnej konkurencji 100 m motylkowym i brąz na 100 m dowolnym. W 2008 roku w Pekinie powtórzyła ten wynik broniąc pierwszej lokaty i dodatkowo stanęła na drugim i trzecim stopniu podium po wyścigu 200 m stylem zmiennym i 100 m dowolnym. Po raz trzeci w składzie polskiej reprezentacji Joanna znalazła się w 2012 roku w Londynie. Tam też potwierdziła swój wieloletni prym w stylu motylkowym i zdobyła trzecie złoto na kolejnych z rzędu Igrzyskach Paraolimpijskich. Medali z Mistrzostw Świata, Europy czy krajowych zawodów sama zawodniczka nie jest w stanie zliczyć. W swym dorobku ma także krążki wywalczone na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach Polski w kategoriach juniorskich w rywalizacji z zawodnikami pełnosprawnymi - przybliżył sylwetkę Joanny Mendak radny.

 

Dodajmy, że utytułowana pływaczka co dzień mieszka w Suwałkach pracując jako fizjoterapeutka i instruktor pływania. Prowadzi zajęcia pływackie z dziećmi z niepełnosprawnościami jako element terapii wspomagającej. Często angażuje się w działania charytatywne prowadzone na terenie Suwałk. Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - 2008 oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - 2013.

Dodaj komentarz