Przesmyk Suwalski wykluczony. Prezydent prosi mieszkańców o pomoc

rządowy program rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych

 

Miasto Suwałki oraz powiaty suwalski i sejneński jako jedyne w regionie nie znalazły się w rządowym programie "rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030”. 

 

W środę (06.03) w Urzędzie Miasta w Suwałkach zorganizowana została konferencja prasowa dotycząca ostatnich informacji z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, które przygotowało „Rządowy program rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030”. Jak się okazało w projekcie tego programu nie uwzględniono jedynie Miasta Suwałki oraz Powiatu Suwalskiego i Powiatu Sejneńskiego. 

- Od kilku lat podejmujemy wysiłek i kierujemy nasze apele, żeby Suwalszczyzna i obszar Polski północno-wschodniej, z miastem Suwałki na czele, był traktowany na równi z innymi miastami, z innymi regionami. Nasze apele, petycje i stanowiska podejmowane przez Radę Miejską kierowaliśmy już od kilku lat do poprzedniego rządu, mając nadzieję, że coś się w tym zakresie zmieni. Szczególnie te ostatnie lata, kiedy wybuchła wojna na Ukrainie spowodowały nagłośnienie hipotetycznych zagrożeń, które mogą wystąpić w tak zwanym Przesmyku Suwalskim. Mówi o nim Europa i świat. Dobrze, że ktoś zauważa, że te pogranicze wschodnich i północnych rejonów Polski wymaga szczególnego traktowania. Obecny rząd przygotował program rozwoju terenów przygranicznych Polski północno-wschodniej, przekazując pewną ofertę wsparcia rozwoju społeczno-gospodarczego dla  powiatów zlokalizowanych przy tej granicy. Ku mojemu zdziwieniu nie ma tu powiatów graniczących z Litwą, czyli mówimy tutaj o Przesmyku Suwalskim. My się z takim programem nie godzimy - mówił na wstępie Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. 

Prezydent stwierdził, że działania jego i Rady Miasta najwyraźniej nie przynoszą spodziewanych rezultatów. W związku z tym apeluje o pomoc mieszkańców Suwałk i regionu, aby podpisywali się pod przygotowaną w tej sprawie petycją, która zostanie skierowana do rządu Rzeczpospolitej Polskiej. 

- Nie po to apelujemy i prosimy, żeby ktoś zauważył, że życie gospodarcze w tym regionie Polski, szczególnie na Przesmyku Suwalskim, ma się teraz znacznie gorzej niż jeszcze 3-4 lata temu. Niejednokrotnie mówiłem, że jest zastój w inwestycjach. Coraz więcej obiektów przemysłowych jest do zagospodarowania, stoi puste w podstrefie w Suwalskiej Specjalne Strefie Ekonomicznej. Dziś dostrzegamy tu potrzebę jeszcze raz zaapelowani, wystąpienia do rządu Rzeczpospolitej Polskiej. Przygotowaliśmy petycję, którą będziemy chcieli, żeby mieszkańcy naszego miasta i tych powiatów podpisali. Skierujemy ją do Polskiego Rządu po to, żeby ktoś w końcu zauważył nasz problem. Władze miasta, poprzez te nasze pisma i stanowiska nie przynoszą żadnego rezultatu. Wszyscy zostali uwzględnieni, mówi się w tym programie o Polsce północno-wschodniej, no a gdzie my jesteśmy? Nie mogę z tym przejść do porządku dziennego i przyjąć takiego rozwiązania. My się z tym nie zgadzamy i jeszcze raz apelujemy, żeby ktoś zobaczył ten problem. 

Oprócz prezydenta Suwałk w konferencji udział wzięli również przedstawiciele środowiska biznesu: Dariusz Górski, dyrektor Izby Przemysłowo – Gospodarczej w Suwałkach, Cezary Taraszkiewicz, członek prezydium IPG oraz właściciel firmy Matrix, Henryk Owsiejew, właściciele firmy Malow oraz Karol Świerzbin, prowadzący Centrum Informacji Turystycznej w Suwałkach, a także Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miasta Suwałki. Wszyscy zgodnie popierali zdanie prezydenta. Rządzący postawili krzyżyk na naszym regionie - mówili.

- Ja myślę, że rządzący spisali nas już na straty, czyli Przesmyk Suwalski. Po inwestować tam, gdzie nic nie będzie już nasze. Jest mi przykro, smutno i wściekle, że tak jesteśmy traktowani. Powinniśmy uruchomić naszych przedstawicieli w Sejmie, żeby Przesmyk Suwalski i nasze piękne Suwałki zostały zauważone również w sensie pozytywnym - mówił Henryk Owsiejew.

- Izba Przemysłowo-Gospodarcza w Suwałkach skupia podmioty zrzeszone w tej Izbie od kilkunastu lat. Wspieramy prezydenta w działaniach, szczególnie w tym względzie, który ma słuszny interes gospodarczy i rozwój Suwałk. Na pewno ten program, który został przedstawiony, a który wyłącza miasto Suwałk i Suwalszczyznę z tego zakresu, jest niedobry dla przedsiębiorców i na pewno będzie musiał być w jakiś sposób zmieniony - dodał Dariusz Górski. 

- Z punktu widzenia turystycznego samo określenie Przesmyk Suwalski jest zawsze dla nas krzywdzące. Każda wypowiedź polityków w tym temacie powodowała to, że turyści dzwonili do nas, pytali czy u nas jest bezpiecznie. Ale widzieliśmy też odwoływanie rezerwacji i noclegów w naszym regionie. Dotyka to całej branży turystycznej. Nie są to tylko hotelarze. To cała gastronomia, wszelkie usługi związane z branżą turystyczną i okołoturystyczne. Wsparcie dla przedsiębiorców z branży turystycznej jest tutaj niezwykle potrzebne, chyba że politycy przestaną wreszcie tak głośno mówić, że u nas jest niebezpiecznie. Wszyscy tu żyjemy i wiemy, że to jest nieprawda - powiedział Karol Świerzbin. 

Czesław Renkiewicz dodał ironicznie, że być może osoby odpowiedzialne za ten program traktują Suwalszczyznę jako krainę mlekiem i miodem płynącą, w której to wszyscy sobie świetnie radzą i rozwijają. Jak pokazują jednak dane dotyczące rozwoju społeczno-gospodarczego z ostatnich lat, tak kolorowo niestety nie jest. 

- Nie rozumiemy, dlaczego ktoś postawił krzyżyk na Suwalszczyźnie i Przesmyku Suwalskim. Chyba żę faktycznie będzie to miejsce z koncentracją sił zbrojnych i wojska, ale to wtedy nie będzie tutaj rozwoju. Ja nie chcę takiego rozwoju dla tej ziemi. Chcemy żyć i funkcjonować w spokoju, rozwijać suwalskie firmy i myśleć o budowie suwalskiego społeczeństwa obywatelskiego, europejskiego miasta i regionu. A nie takiego, które nie wiadomo na co zostało skazane. 

Petycja w sprawie włączenia Miasta Suwałki oraz Powiatu Suwalskiego i Sejneńskiego do Rządowego programu rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030 oraz podjęcia działań rekompensujących utratę konkurencyjności gospodarki w północnej części województwa podlaskiego. 

 

23 Komentarzy

prze smyk

06/03/2024

Tak, tu akurat jest potrzebne porozumienie nad podziałami i inicjatywa wszystkich. Jeszcze Suwałki jako miasto w miarę bogate i rozwinięte, ale powiat sejneński?

SUWALAKPATRIOTA

06/03/2024

Tak was Tusk będzie rypał w … jak was Kaczor nigdy nie rypał.

Alex

06/03/2024

Dodane przez SUWALAKPATRIOTA w odpowiedzi na

Właśnie za czasów Kaczora jak nas chcieli postraszyć ruskimi to bajdurzyli o przesmyku suwalskim. Już wtedy opracowali plany rozwoju z pominięciem Suwałk.

To znaczy że amerykańscy generałowie za namową Kaczyńskiego nadali nazwę tego miejsca i stwierdzili że to jest niebezpieczne miejsce z punktu militarnego. 

WŁĄCZ MYŚLENIE, CHORY Z NIENAWIŚĆI CZŁOWIEKU. NIECH TWÓJ PeOwiec - POSEŁ , ZACZNIE ROBIĆ COŚ DOBREGO DLA  SUWAŁK, SKORO OBIECAŁ. Dzięki PiSowi mamy via baltika, ... a dzięki kiedyśniejszym rządom PO PSL mieliśmy 4 słupy ogłoszeniowe !!!

Anonymous

06/03/2024

Pisiory były niedobre, to teraz macie ,,lepiej" i to jeszcze nie koniec tych ,,dobrodziejstw "

a gdzie poseł Jacek, chyba wyjechał na Litwę. Jak tylko coś było nie tak to Czesław leciał do Zielińskiego, a teraz jakoś cicho o naszym przystojnym pośle. Czyżby Renkiewicz w końcu dostrzegł że popierał w wyborach blagiera. 

Te miasto umarło od kiedy jest on prezydentem kostka brukowa kościuszki umarło nic dla młodzeży pracy brak zadłużenie branie kolejnych kredytów żeby tylko oprocentowanie długu spłacać wyprzedawanie majątku miasta pod sklepy dla firm bo dług spłacać robienie tylko klubów seniora zabranie miejsc dla wesołego miasteczka jakiej kolwiek rozrywki tylko blues nic poza tym krzaków sadzenie i budek dla robaków tiry pod oknami bloku witosa 4a i najwyższych czynszów zbm budynków które są nic nie warte trzeba do nich miliony dopłacać nie przynoszą dochodów kiedyś miasto żyło teraz to dno jedynie dla emerytów i pan chce jeszcze jakis pieniędzy po to żeby rozpieprzać na głupoty może logo za 50 tys albo farbę za 50 tys na pomalowanie zegara w parku na kościuszki

Czesio,to nie twój problem.Ty już nie będziesz prezydentem Suwałk.Nie potrzebnie martwisz się na zapas.Potraktuj to jak ,,lekarzy i inżynierów" z Afryki .

Zobaczcie kto jest na tym spotkaniu. Oni startuja od czeska. Nic wspólnego z dobrem mieszkańców a tylko walka o głosy.

Anonymous

06/03/2024

Sam widzisz, że się nie nadajesz na stanowisko Prezydenta tego miasta. Nic nie możesz i nic nie potrafisz. Do tego nikt cię nie słucha, nikt cię nie szanuje, nikt cię nie chce. Daj se siana!

Prosto i na temat.

Naprawdę, tylko iść i głosować na byle kogo, a nie na p. Renkiewicza, bo gorzej to chyba być nie może.

Zresztą, ostatecznie, gdyby - tfu - wygrał, to będzie to jego ostatnia kadencja. Na więcej nie pozwala polskie prawo.

na to pytanie jest prosta odpowiedz nasze powiaty nie granicza z Rosja ani Bialorusia za granica mamy Unie (Litwa)

SuwalakPatriota

07/03/2024

Dodane przez kot w odpowiedzi na

Powiat sejneński ma prawie 5 km granicę z Białorusią. Powiat suwalski graniczy z obwodem królewieckim na tzw. trójstyku granic (czwórstyku). Powiat gołdapski też graniczy z litwą na trójstyku granic.

Prezydent stwierdził że działania jego najwyraźniej nie przynoszą spodziewanych rezultatów no to czas zmienić prezydenta Potrzebny prezydent który potrafi z rządem współdziałać

jakoś mi się widzi, ze platfusy jednak zmienią zdanie. Jeśli nie skorygują tego programu, to popłyną w wyborach do sejmiku województwa. Z tego co wiem to w podlaskiej wierchuszce aż się zagotowało. Jeśli tego nie zmienią to będą głupsi niż ich uchwały przewidują :))) .  A tak z ciekawości, to  czy ktoś pamięta jak marszałek województwa z PO nazwał kiedyś Renkiewicza jak ten podskakiwał? Jako podpowiedź, jeden z bohaterów z twórczości Mickiewicza, postać tragiczna.

Ten człowiek dostał mandat zaufania bo był "pomocnikiem" p. Gajewskiego. Jednak okazało się, że umie tylko wykonywać polecenia zwierzchnika, że nie potrafi samodzielnie podejmować decyzji, po prostu być gospodarzem tego - mimo wszystko - pięknego miasta.

Odnośnie konstruowania wypowiedzi to dodatkowy rozdział, tego bełkotu nie da się słuchać.

Szereg nieprzemyślanych decyzji, do tego brak jakichkolwiek kontaktów w Warszawie czy Białymstoku powoduje, że miasto dostaje po tyłku na każdym kroku.

I tak jak teraz - najlepiej stanąć, pomachać rękami, zebrać "kółko wzajemnej adoracji" i prosić. Dobrze, że jeszcze nie klękają i nie modlą się...

Otoczył się klakierami i miernotami. Jego zaplecze jest jeszcze bardziej mierne niż on sam. Skutecznie zwalczał wszystkich nominatów J.Gajewskiego. Wyciął wszystkich. Został tylko głupi i głupszy. No i mamy efekty. Żadnych kontaktów, żadnych znajomości, zero możliwości. Mamy na stanowisku Prezydenta zakompleksionego urzędnika, któremu brakuje wszystkiego co potrzebne: wiedzy, umiejętności i wizji rozwoju miasta.

Suwalczanin

10/03/2024

Renkiewicz i Twoja rodzina  ( mąż twojego brata córki )  Kamil Klimek ODEJDŹCIE... 

Pan Prezydent wypowiada się podobnie do większości Suwalczan,niestety…od kogo mógł się  nauczyć?
„Mąż twojego brata córki” - perełka:)))))

 

Dodaj komentarz