Ofiary internetowych oszustw zgłaszają się prawie codziennie

„Bezpieczni w cyberprzestrzeni” - debata w PUZ w Suwałkach


Jak najmniej ofiar oszustw - to główny cel debaty o cyberbezpieczeństwie, zorganizowanej w czwartek (13.10) w Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach.

 

Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika wspólnie z Komendą Miejską Policji w Suwałkach zorganizowały dziś konferencję pod hasłem „Bezpieczni w cyberprzestrzeni”, skierowaną do studentów, uczniów szkół średnich, pedagogów, psychologów, dyrektorów szkół. Ofiarami internetowych oszustów padają bowiem nie tylko seniorzy, ale coraz częściej są to osoby młode.  

- Niestety zauważamy tendencję wzrostową jeśli chodzi o oszustwa w sieci. U nas w komendzie nie ma tygodnia, a czasem nie ma nawet dnia, żeby nie przyjmowali zawiadomienia o kolejnej osobie, która została oszukana. Scenariusze wykorzystywane przez oszustów są tak różne i wymyślają tyle nowych historii, że nie ma już znaczenia, czy ktoś ma 20 lat czy 80 lat. Wymyślane historie dostosowane są pod konkretny wiek - mówiła Eliza Sawko, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach. 

Na co należy więc przede wszystkim zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać? Po pierwsze nie należy korzystać z przesłanych nam linków.

- Podam przykład. Jeżeli dokonujemy sprzedaży w internecie musimy zwrócić uwagę, że oszuści próbują nam tą sprzedaż "ułatwić". Przesyłają link z prośbą, żeby w niego wejść i wtedy sprzedaż danego przedmiotu będzie szybsza. Jest podany link do naszego banku w który należy wejść, zalogować się i podać dane jak przy normalnym logowaniu się do banku. Musimy zwrócić uwagę na to co jest napisane na górze. Często jest to kwestia literki, czy jakiegoś znaku w adresie strony, który jest inny niż na prawdziwej stronie naszego banku, bo strona może wyglądać niemalże identycznie. Za każdym razem logując się do banku wejdźmy sami na jego stronę, nie korzystajmy z żadnych linków nam podsyłanych. Niestety taką metodą działają oszuści, którzy są tak przygotowani i mają taki sprzęt, że często nie zwracamy uwagi na szczegóły i wchodzimy zamiast na stronę banku, na stronę oszustów - informuje rzecznik. 

W przypadku gdy jednak padło się ofiarą oszustów, należy jak najszybciej zgłosić ten fakt policji. 

- Zwykle przestępcy działają szeroko - nie tylko w Polsce, ale tak naprawdę na całym świecie oszuści zajmują się tym procederem. W dobie internetu im szybciej takie zgłoszenie zostanie złożone, tym większą szansę mamy na to, żeby takiego przestępcę zatrzymać, bądź chociażby uchronić nasze pieniądze. Bank ma szanse zablokować dokonanie przelewu czy transakcji jeżeli fakt oszustwa zostanie szybko zgłoszony.  

Prelegenci podczas spotkania mówili także o zapobieganiu uzależnieniom behawioralnym. Poruszane były również kwestie dotyczące zapobiegania cyberprzemocy, kradzieży tożsamości oraz cyberstalkinu i hejtu.

 

1 Komentarzy

Nie wiem dlaczego dostaję informacje na e-mail o przesyłkach typu: twoja paczka czeka na odbiór, twoja paczka została zatrzymana i jakiś powód. Nic nie zamawiałam, więc to wzbudza podejrzenie. Bywa, że zamawiam przez internet. Co można robić w takim przypadku, żeby nie wejść w fałszywy link?

Dodaj komentarz