Jak Miasto Suwałki traktuje przedsiębiorców?

Jak Miasto Suwałki traktuje przedsiębiorców?

W złożonej w piątek (24.01) interpelacji jeden z suwalskich Radnych przekazał informację o tym, że firmy, które realizują zadania inwestycyjne na rzecz suwalskiego samorządu są nierówno traktowane. Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk wspólnie z zastępcą Łukaszem Kurzyną postanowili odnieść się do tych zarzutów na krótkiej konferencji pasowej. 

 

- Oczywiście udzielimy odpowiedzi na interpelację ale by to zrobić musimy zebrać bardzo duży zakres materiału, a to wymaga czasu. Dziś natomiast chcielibyśmy przekazać takie dane, które poddają pod wątpliwość treść pisma które skierował Radny – poinformował dziennikarzy Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. 

 

Miasto Suwałki jako podmiot publiczny musi przestrzegać szeregu przepisów prawa zawartych w odpowiednich Ustawach przy udzielaniu zamówień publicznych. Za złamanie jakiegokolwiek przepisu Miastu i Władzom Suwałk groziły by kary ale również i konsekwencje finansowe. 

 

- Nasze wydatki, również te inwestycyjne, kontroluje szereg instytucji. Jeżeli pozyskujemy środki z Unii Europejskiej kontroluje nas Urząd Marszałkowski. Kontroluje nas Krajowa Izba Skarbowa czy Regionalna Izba Obrachunkowa. W ostatnich latach nie było takiej kontroli, która skutkowałaby karami czy korektami finansowymi co świadczy o tym, że prowadzimy finanse naszego miasta w sposób właściwy – zaznaczył Prezydent Suwałk.

 

W latach 2018 i 2019 Miasto Suwałki zrealizowało (bądź jest w trakcie realizacji) aż 101 inwestycji (48 firm to wykonawcy z Suwałk, 53 firmy to wykonawcy spoza naszego miasta). 51 inwestycji zakończono w terminie wynikającym z pierwotnie zawartej umowy. W 2018 roku 28 inwestycji odebrano bez usterek, a w 2019 32. Na 80 (spośród 101) już odebranych inwestycji 20 było odebranych z usterkami.

 

- Nawet jeżeli inwestycje posiadają usterki to staramy się je odebrać z jednoczesnym uzgodnieniem, że zostaną one usunięte przez wykonawcę w terminie późniejszym. To ukłon w stronę przedsiębiorców. Moglibyśmy ich nie odbierać i naliczyć kary umowne – podkreślił Czesław Renkiewicz – Aneksujemy terminy jeżeli jest ku temu uzasadnienie. W przypadku robót dodatkowych zwiększamy wynagrodzenie. To również ukłon w stronę wykonawców – dodaje Prezydent Suwałk. 

 

W 2018 i 2019 roku naliczono kary tylko 5 wykonawcom. Żadna z tych firm nie pochodzi z Suwałk. W praktycznie każdym przypadku sprawa z powództwa wykonawcy trafiła do sądu, a w kilku przypadkach są już prawomocne wyroki na korzyść Miasta Suwałki. - Te niezadowolenie, które przedstawił Radny, wynika zapewne ze spraw przegranych przed sądem  – podsumował spotkanie z dziennikarzami Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. 

 

Więcej o interpelacji radnego Sławomira Sieczkowskiego przeczytacie tutaj http://suwalki.rprojekt.info/nierowne-traktowanie-przedsiebiorcow-przez-wladze-suwalk


Źródło: UM Suwałki

1 Komentarzy

Dodaj komentarz