Uroczystość poświęcona 43. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” odbyła się w czwartek (31.08) w Suwałkach.
31 sierpnia obchodzimy Dzień Solidarności i Wolności – polskie święto państwowe, obchodzone w rocznice podpisania w Gdańsku porozumień sierpniowych, ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 r., który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Fala sierpniowych strajków z 1980 r. doprowadziła do powstania NSZZ „Solidarność” – pierwszej w krajach komunistycznych legalnej i niezależnej od władz opozycji związkowej. Dzięki „Solidarności” mogło dojść do przemian 1989 roku.
Dziś Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” to największy w Polsce związek zawodowy. W czwartek (31.08) w 43. rocznicę jego powstania uroczyste obchody odbyły się jak co roku również w Suwałkach. Rozpoczęła je tradycyjnie msza święta w intencji Ojczyzny i NSZZ „Solidarność” w Konkatedrze pw. św. Aleksandra w Suwałkach. Później zebrani przeszli pod pomnik księdza Jerzego Popiełuszki, gdzie zapalili znicze i złożyli kwiaty, a głos zabrała Bożena Anuszkiewicz, przewodnicząca suwalskiego oddziału NSZZ "Solidarność".
- Te symboliczne kwiaty i znicze niech świadczą o tym. że choć może dziś jest nas tutaj garstka, niewiele osób, to na pewno jest wiele osób, które sercami są dzisiaj z nami. Natomiast nasze myśli i serca powinny być z tymi, którzy doprowadzili do tego, że dzisiaj możemy spokojnie taką uroczystość odbyć. Że nie musi być nas już dziesięć milionów, ponieważ jesteśmy wolni, niezależni. Czy samorządni? To się okaże, chcielibyśmy, żeby tak było. Jako związek zawodowy na pewno mamy wiele do zrobienia. Chociaż wiele zostało już zrobione, to ciągle przed nami kolejne wyzwania.
Delegacje złożyły również kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II oraz pod Dąbkiem Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja. Przy pomniku papieża głos zabrał Eugeniusz Formejster, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, który przypomniał ataki na Jana Pawła II, które miały miejsce na początku tego roku.
- Stajemy dzisiaj przed pomnikiem Jana Pawła II, duchowego ojca NSZZ Solidarność. Dlaczego wtedy nam się udało? Bo mieliśmy mocne fundamenty. To słowa ojca świętego z ówczesnego placu zwycięstwa "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi… Tej ziemi" wywołały w ludziach refleksje, wróciła odwaga, patriotyzm i postawa solidarności. W tym roku mijają 43 lata, ale czy pamiętamy czym ten rok się zaczął? Zaczął się atakiem na świętego Jana Pawła II. Dlaczego atakują? Bo wiedzą, że mogą zniszczyć te podwaliny, naszą ojczyznę, naszą wiarę patriotyzm, atakując autorytety. Najlepiej je podeptać, zniszczyć i wtedy róbta co chceta. Dla nas, ludzi Solidarności, najważniejszą kwestią zawsze była ojczyzna.
Dodajmy, że tego samego dnia rano pamięć o historii sierpniowych dni sprzed 43 lat uczciły władze Suwałk, składając kwiaty pod Dębem Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja. W uroczystości uczestniczył prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz wraz z zastępcami Romanem Rynkowskim i Grzegorzem Krysą oraz przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec z radną Anną Marią Gawlińską. Kwiaty złożono również pod Pomnikiem Jana Pawła II oraz obeliskiem upamiętniającym X rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.