Spotkanie sołtysów powiatu suwalskiego

wręczenie odznaczeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi sołtysom powiatu suwalskiego

 

Podziękowania sołtysom za ich pracę oraz wręczenie odznaczeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi to m.in. powody piątkowego (10.03) spotkania władz powiatu suwalskiego z sołtysami z regionu. 

 

Spotkanie sołtysów powiatu suwalskiego zorganizowane zostało dziś w Suwałkach przez posła Jarosława Zielińskiego, starostę suwalskiego Witolda Kowalewskiego i wójtów wszystkich gmin powiatu suwalskiego w związku z Dniem Sołtysa, który przypada 11 marca, a także z okazji obchodzonego w środę Dnia Kobiet. Była to okazja do podziękowania sołtysom za ich pracę, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet pełniących funkcję sołtysa. Wręczone zostały też odznaczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i okolicznościowych grawertonów. Wydarzeniu towarzyszył koncert Kapeli Ludowej Przeroślaki. 

- Sołtys to reprezentant, przewodnik danej wsi. Do niego mieszkańcy wsi przychodzą ze swymi problemami, a on sam lub w kontakcie z gminą stara się je rozwiązać. Trzeba organ wykonawczy sołectwa docenić i uhonorować. Jako Prawo i Sprawiedliwość uważamy, że sołtysów trzeba też docenić w sposób bardziej wymierny. Pracujemy teraz nad projektem rozwiązań prawnych, żeby móc ich uhonorować również finansowo - mówił poseł Jarosław Zieliński.  

Dodał również, że w ostatnich latach postrzeganie funkcji sołtysa się zmienia. To już nie tylko starsi mężczyźni ale również kobiety i młode osoby. 

- Często sołtys nie kojarzył się z kobietą, nie kojarzył się z młodszą osobą. Sołtysi na ogół byli to doświadczeni gospodarze, często najbardziej uznawani, najlepsi, ale jednak głównie mężczyźni i to w nieco zaawansowanym wieku. Dzisiaj jest dużo młodych sołtysów i coraz więcej kobiet. Panie podejmują się tej roli i jest to pewna nowa jakość.

Ze swojej roli sołtysa zadowolona jest Marzena Truchan sołtys wsi Andrzejewo w gminie Szypliszki. Jak opowiadała, żeby być skutecznym sołtysem należy własne sprawy odłożyć na bok i w pierwszej kolejności skupić się na pomocy mieszkańcom.

- Trzeba zadbać o mieszkańców i interesy gminy. Czasem odwiedzamy mieszkańców, rozmawiamy o różnych sprawach. Zdarza się, że ludzie przychodzą z różnymi prośbami. Teraz, w okresie zimowym, informują np. o zawianych drogach, ale też o wyrównaniu dróg, podatkach, jest tych różnych spraw sporo - mówiła Marzena Truchan.

9 Komentarzy

kilkadziesiąt lat temu to ta funkcja miała racje bytu (brak telefonów , internetu) obecnie to jest relikt przeszłości bo i większość tych sołtysów to jeżdżą na sesję aby dostać parę złotych i nawet lenią się rozwieść mieszkańcom informację o podatkach  już nie mówię o zabieraniu głosu lub jakiejś sensownej interpelacji. Ja odebrałem to tak, że PIS zrobił sobie wiec przedwyborczy i tyle bo potrzebni do podnoszenia ręki i tyle.

Sołtys wsi

11/03/2023

Dziękuję za zaproszenie mnie na tą uroczystość. Było godnie i miło. Pozdrawiam mojego wòjta, przewodniczącego Rady, Starostę Suwalskiego, i Posła Jarosława Zielińskiego. Sołtys z gminy Szypliszki

 

Anonymous

12/03/2023

To ma caly bagaznik i na różne okazje. Teraz sołtysom, potem traktorzystom, strazakom, organistom, kościelnym. I tylko swoim!  Będzie rozdawał na prawo i lewo aż do wyborow. A wszystko to za nasze pieniądze.

Dodaj komentarz