Poseł interpeluje w sprawie przebiegu trasy Via Carpatia

Jarosław Zieliński, interpelacja ws. budowy drogi ekspresowej na odcinku Białystok – Augustów

Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości skierował do Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów interpelację w sprawie budowy drogi ekspresowej na odcinku Białystok – Augustów jako ważnej części sieci dróg ekspresowych w północno-wschodniej Polsce.

 

W grudniu minionego roku odbyła się Podlaska Debata Drogowa, podczas której rozmawiano na temat budowy drogi VIA Carpatia w naszym województwie. Pomysłem drogowców jest połączenie drogą S16 na trasie Ełk – Knyszyn dróg ekspresowych S19 pod Białymstokiem i S61 na węźle Guty. Dyskusyjną kwestią jest przecięcie drogi z przyrodniczo cenną doliną Biebrzy, otuliną Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz terenami Natura 2000 na co już wielokrotnie zwracali uwagę nie tylko ekolodzy ale też samorządowcy. Drugą kwestią jest wydłużenie drogi co pociągnie za sobą istotne skutki ekonomiczne ale też i przyrodnicze. Sama budowa estakady nad doliną Biebrzy to koszt w zależności od wariantu od 143 do 252 mln zł.

 

Dlatego też analizowany jest wariant czwarty korytarza alternatywnego, który przebiegałby po obecnym śladzie drogi krajowej nr 8 poprzez Korycin, Suchowolę, Sztabin, Augustów i kończyłby się na węźle Raczki drogi S61. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad poinformował już, że wariant o który zabiegają m.in. władze Suwałk został włączony do rozważań. W sprawę zaangażował się również poseł Jarosław Zieliński, który skierował pismo w tej sprawie do Mateusza Morawieckiego. Jego pełną treść prezentujemy poniżej:

z1

 

z2z3

z4

7 Komentarzy

W imię matki i córki

26/01/2021

Wspomniana sprawa z 2009 r. polegała na cofnięciu durnej decyzji o budowie przeprawy przez Rospudę pod Augustowem za pomocą której PiS zniszczyłby tereny Natura 2000, rzekę, dolinę a może i położyłby kres uzdrowisku w Augustowie.
Jak ten facet śmie w ogóle zwalać winę na PO/PSL, skoro mieli kilka ostatnich lat na zajęcie się drogą, no ale nie - zajęli się puszczeniem TIR-ów do Sejn !
Po co ?

Obudził się w czas. Naprawdę musi mu sie palić koło portek skoro składa interpelacje do swojego rządu :P To oni z nim już nie rozmawiają, tylko pisma piszę do swoich kumpli :P Komedia :P Zieliński, tobie zostało juz tylko ewentualnie na festyny jeździć do swoich jak tylko epidemia minie i jak cie ktoś zaprosi :P

strzała

28/01/2021

Najważniejsze żeby był efekt. Dla Suwalczan to chyba wszystko jedno jak droga Białegostoku by przebiegała. Byle by była ale to pewnie za 10 lat.

Dodaj komentarz