Pies na medal w Areszcie Śledczym w Suwałkach

VII edycja Zawodów Przewodników Psów Służbowych Żandarmerii Wojskowej

Zawisza - pies specjalny Aresztu Śledczego w Suwałkach spisał się na medal podczas VII edycja Zawodów Przewodników Psów Służbowych Żandarmerii Wojskowej.

 

Po rocznej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiologiczną związaną z przeciwdziałaniem i zapobieganiem COVID-19, w dniach 11-14 maja 2021 roku w Ośrodku Wypoczynkowym „Półwysep Lipa” w m. Wdzydze Tucholskie (woj. pomorskie) odbyła się VII edycja Zawodów Przewodników Psów Służbowych Żandarmerii Wojskowej. Zarząd Dochodzeniowo-Śledczy Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej do rywalizacji zaprosił również reprezentantów służb mundurowych z Policji, Służby Więziennej, Krajowej Administracji Skarbowej oraz 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu. W zawodach wystartowały 24 psy służbowe asystujące żołnierzom i funkcjonariuszom w ich codziennej pracy.

 

Ze względu na specjalności czworonogów (wyszkolone do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych lub narkotyków) zawody przeprowadzono w dwóch kategoriach. Podczas współzawodnictwa komisja sędziowska oceniała posłuszeństwo i pracę węchową psów. Zadania z zakresu ogólnego posłuszeństwa obejmowały chodzenie bez smyczy przy nodze oraz wykonywanie komend przewodnika – „siad”, „waruj”, „stój”. Praca węchowa psów polegała na wyszukiwaniu próbek zapachów materiałów wybuchowych oraz narkotyków ukrytych w pojazdach, skrzyniach, pomieszczeniach oraz w terenie otwartym. Po dwudniowej, twardej i wyrównanej rywalizacji wyłoniono zwycięzców zawodów.

 

Służbę Więzienną w zawodach godnie reprezentował pies specjalny Aresztu Śledczego w Suwałkach - Zawisza, który po dokonaniu oceny przez komisję sędziowską wszystkich konkurencji, zajął II miejsce wśród psów reprezentacji zaproszonych przez Żandarmerię Wojskową, 2 wynik i III miejsce w kategorii posłuszeństwo oraz IV miejsce w kategorii wyszukiwania zapachów narkotyków.

 

Dodaj komentarz