Projekty, na które przedsiębiorcy będą mogli otrzymać wsparcie unijne w nowym programie regionalnym, to temat ostatniego w tym roku posiedzenia Podlaskiej Rady Przedsiębiorczości, która zebrała się w urzędzie marszałkowskim.
Obrady otworzył Wojciech Strzałkowski, przewodniczący Podlaskiej Rady Przedsiębiorców przedstawiając porządek obrad, zdominowanych przez temat programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021-2027.
– Jeśli dobrze wykorzystamy fundusze unijne, będziemy razem współpracować, a nasze regionalne przedsiębiorstwa będą ze sobą kooperować, to jesteśmy w stanie osiągnąć wiele. Nie tylko na skalę regionalną czy krajową, ale jeszcze szerzej. Powinniśmy dążyć do tego, by być konkurencyjnymi na rynku międzynarodowym – podkreślił Artur Kosicki.
O roli biznesu dla przyszłości regionu mówił Jan Mikołuszko, przewodniczący Rady Nadzorczej Unibep SA.
– To od nas przedsiębiorców, we współpracy z władzami zależy dalszy rozwój województwa. Ono ma ogromny potencjał, dobrze funkcjonuje, teraz należy je rozwijać, realizować program regionalny i wyznaczone w nim cele – podkreślił.
O szczegółach projektu nowego programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego (FEdP) na lata 2021-2027 opowiedziała Emilia Malinowska, dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości. Poinformowała, że na wsparcie przedsiębiorczości zostało zaplanowanych aż 160 mln euro. To pieniądze m.in. na rozwój firm, badań i innowacji, współpracę nauki i biznesu czy usługi doradcze dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz nowo powstałych firm.
Pula całego programu do 1,25 mld euro. Pieniądze te zostaną przeznaczone również m.in. na: efektywność energetyczną, gospodarkę niskoemisyjną, usługi cyfrowe, ochronę różnorodności biologicznej, dziedzictwo kulturowe, edukację (w tym szkolnictwo zawodowe), rewitalizację, aktywizację zawodową osób bezrobotnych czy osób biernych zawodowo.
– Do 29 grudnia trwają konsultacje nowego programu. Zachęcam wszystkich przedsiębiorców do zgłaszania uwag, zwłaszcza na temat instrumentów, które mają wzmocnić rozwój gospodarczy naszego województwa – zachęciła Emilia Malinowska.
Uwagi i wnioski do projektu można zgłaszać na stronie internetowej konsultacji. W styczniu, po ich zakończeniu, przedstawiciele urzędu marszałkowskiego ustosunkują się do postulatów i wniosków, które wpłynęły w trakcie konsultacji.