Nie grabmy liści - apelują Parki Narodowe

apel Polskich Parków Narodowych w sprawie grabienia liści jesienią

 

Wigierski Park Narodowy przyłączył się do apelu Polskich Parków Narodowych, które apelują, aby w sezonie jesiennym nie grabić liści. 

 

Jak przekazały w swoim apelu Polskie Parki Narodowe, liście to naturalny kompost. Wzbogacają glebę w substancje odżywcze, a usuwanie ich przyczynia się do wyjałowienia gleby. Wymieniają również szereg innych korzyści związanych z pozostawieniem liści bez grabienia:

  • opadłe liście są schronieniem dla niezliczonych organizmów; zwłaszcza bezkręgowców. Zimują pod nimi owady i ich larwy, pajęczaki, oraz inne stawonogi jak pareczniki, wije itd. Pod i między liśćmi żyją mięczaki, rozwijają się grzyby, śluzowce, mszaki. 
  • opadłe liście to schronienie i dla większych organizmów takich jak gryzonie, drobne i większe ssaki owadożerne (np. ryjówki i jeże), płazy (np. salamandra plamista) 
  • dywan z liści to naturalny karmnik dla ptaków, które buszując w nich znajdują niezbędny do przetrwania pokarm, np. robaki takie jak dżdżownice i wszelkie inne organizmy składające się na ich dietę. Pozbawianie ptaków takich naturalnych żerowisk to destruktywna ingerencja w ekologię, czyli łańcuch naturalnych zależności.
  • dywan z liści stanowi naturalny bufor jeśli chodzi o temperaturę gleby. Chroni nasiona i korzenie znajdujące się przy lub po ziemią przed skrajnym wyziębieniem. 
  • zalegające na ziemi liście pomagają ograniczać emisję pary wodnej, tym samym pomagają utrzymywać prawidłową wilgotność gleby. 
  • grabienie liści na kopce i spalanie ich jest nielegalne. Jest zabijaniem żyjących w tym środowisku organizmów. 

 

Foto: Piotr Łaskawski

13 Komentarzy

Nie grabimy liści ,nie wycinamy chorych drzew ,nie podlewamy niczego ,nie kosimy niczego ,nie sprzątamy ,nie zbieramy i nie zakopujemy zwłok ( padnie na chodniku -niech leży ) Przecież to chore !  Liści kasztanowca nie zgrabisz i nie spalisz to i drzewo padnie ! Kornika nie wytniesz to za kilka lat będzie jak w Białowieży . Trawy nie skosisz i nie podlejesz to jak się zapali to wszystko zginie i wody 1000 razy wiecej wylejesz ! LUDZIE OBUDZCIE SIĘ ! Chronić trzeba wszystko ale nikt nie zabronił MYŚLEĆ !

Cóż chora lewacka ideologia niczemu jak zawsze nie służąca a jak słusznie zauważyłeś zaszkodzić też może. Patrz: Białowierza i kornik który zniszczył piękny drzewostan w imię chorych ideologi. Owszem nie wolno ruszać tego wszytkiego na terach Parków połaci pół, ale działka w koło domu???? ideologia warta pomysłu Spurkowej lub innej chorej działaczki.

...wytłumacz mi tylko prawicowy Polaku intelektualisto-myślicielu, co to jest ta "Białowierza", bo niezbyt ogarniam,  to coś związanego z białym wierzącym z Dąbrowy Górniczej, czy pokłosie innych chorych prawicowo-nacjonalistycznych "ideologi"?  

Wytłumacz mi Ciekawski Lewaku dla czemu jesteś taki nietolerancyjny względem innych mających inne zdanie niż ty? Co ma z Dąbrową Górniczą ma Wigierski Park? Nie ogarniam do końca? Dlaczego plujesz jadem na innych którzy myślą inaczej? Powinieneś zgłosić się na leczenie bo to jest już niezdrowe. Urojenia chyba masz jakieś? Tym bardziej że masz rozdwojenie jaźni i sam czasami nie wiesz co wypisujesz. A Białowierza czy Białowieża? Nie wiesz gdzie to jest? oj... intelektualista niby a nie wie gdzie to jest i o co chodzi kornikiem. Ja o korniku, liściach a Ty o Dąbrowie Górniczej. Równie dobrze można powiedzieć że lewicowe "ideologie" są chore. Każdy ma prawo mieć swoje zdanie prawda? Ja się w Twoje zdanie nie wtryniam tylko piszę swoją opinie na temat ochrony przyrody poprzez pozostawianie nieporządku na swojej działce. Ja tam wolę mieć czysto okół domu. Jak ty wolisz mieć bałagan to Twoja sprawa i nie mieszaj w to miast ze Ślaska w Twój ewentualny brak poczucia estetyki.

ekolog

06/11/2023

moja działka ma ok 10 arów. w okoł są pola w 10 ha krzaki lasy itp- teren przyległy do WPN. i teraz bujda że jak ja pograbię liscie to już jeżyk czy inne żyjątko nie będzie miał schronienia??? pójdzie 10 metrów dalej i schronienia ma połacie pod horyzont. W imię durnej ochrony mam u siebie hodować na działce syf i robactwo niczym nie porawiając realnie środowiska?. Nie dziękuję. Jeżyk spokojnie da sobie radę obok i chwała mu za to a ja nie uważam że mam mieć syf choroby i dzicz na działce. I do takich postulatów przychyla się WPN? Ciemnota PISu tam chyba jednak panuje. Czas na zmianę jak nic.

Wszystko ok .tylko małe pytanie . Co mają z tym Pisowcy ? Ja znam prawie wszystkich pracowników ( łącznie z Dyrekcją ) i 75% wręcz nienawidzi PISu ! Czy to PIS chroni kornika ? To PIS w Brukseli krzyczy że krowy to metan ? To PIS robi mąkę z robali? Włącz myslenie ,wyłącz nienawiść !

To Ty włącz myślenie. Czy całą czapeczkę w parkach to Tusk obsadzał? no chyba nie... więc sam zacznij myśleć kto w parkach rządzi. Jak wybory przegrane przez PIS to teraz raptem wszyscy byli przeciw? Weś człowieku....A ten artykuł popierający lewackie ideologie a nie faktyczną ochronę przyrody tylko świadczy o tym że na bakier z rzeczywistością mają ci co parkiem zawiadują. Więc źle nie będzie jak zmiany nadejdą.. Takie jest moje zdanie. A PIS miał pełną władzę i kornika mimo to zapuścił w Białowieży bał się skutecznie działać.. A zatem skoro nie umiał chronić bo bał się lewackich organizacji- czytaj - skutecznie działać to tym bardziej po co nam taka władza? Tacy dyrektorzy?

Janek

06/11/2023

Dodane przez Ekolog w odpowiedzi na

Alboś tak tępy ,alboś aż tak ........ Jak tuSSk będzie miał wpływ na obsadę Dyrektora WPN to na pewno będzie to niemiec !

Ekolog

06/11/2023

Dodane przez Janek w odpowiedzi na

Trudno się mówi. Może i Niemiec byle mądrzejszy i nie nawoływał do zaśmiecania swoich posesji

widziałam

28/11/2023

widziałam i tak grabią mimo wszystko na osiedlach na własne oczy widziałam

Dodaj komentarz