Mieszkanie wspomagane w Filipowie

Projekt konkursowy ”W poszukiwaniu modelowych rozwiązań” w gminie Filipów

W gminie Filipów uruchomiono pierwsze mieszkanie wspomagane w ramach projektu pn. „W poszukiwaniu modelowych rozwiązań”.

 

Mieszkanie prowadzone jest przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Suwałkach – Partnera projektu. Pierwsi mieszkańcy wprowadzili się pod koniec października 2020 r., są to dwaj młodzi panowie z niepełnosprawnością intelektualną, z terenu gminy Filipów. 

 

Mieszkanie wspomagane w Filipowie o pow. 77,30 m2 zlokalizowane jest na I piętrze budynku wielorodzinnego w centrum Filipowa, w bliskiej odległości od sklepów, przychodni lekarskiej, apteki, poczty, kościoła, przystanku autobusowego, Gminnego Ośrodka Kultury i urzędów. Mieszkanie składa się z salonu z aneksem kuchennym, 3 pokoi 1-osobowych, dwóch łazienek i balkonu. Lokal został gruntownie wyremontowany i zaadaptowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną w tym z zespołem Downa, zgodnie z założeniami wypracowanego Modelu. Kuchnia została wyposażona we wszystkie potrzebne sprzęty i udogodnienia do prowadzenia treningów gospodarstwa domowego, a pokoje w funkcjonalne i estetyczne meble, które sprawiają, że wnętrza są przytulne i wygodne. Każdy z mieszkańców ma oddzielny pokój z małym aneksem kuchennym, co sprawia, że mogą poczuć się swobodnie, mieć chwile tylko dla siebie. Salon z aneksem kuchennym jest miejscem wspólnego przyrządzania i spożywania posiłków, spędzania czasu wolnego, spotkań towarzyskich.

 

W mieszkaniu zatrudniony jest personel – asystenci/opiekunowie wspierający mieszkańców w wykonywaniu codziennych czynności, doradzający i pomagający w sytuacjach koniecznych oraz specjaliści – psycholog, pedagog, logopeda, doradca zawodowy i trener, prowadzący wsparcie doradcze, usprawniające i terapeutyczne w kierunku usamodzielniania mieszkańców. Realizację procesu wspierająco-terapeutycznego nadzoruje specjalista ds. wsparcia miękkiego z ramienia PSONI Koło w Suwałkach. 

 

Wartość robót budowlanych wraz z wyposażeniem wyniosła niespełna 300 tys. zł. Niniejsze środki wraz z kosztami obsługi mieszkania i zatrudnieniem personelu w całości pochodzą z dofinansowania Unii Europejskiej. Projekt konkursowy ”W poszukiwaniu modelowych rozwiązań” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Dodaj komentarz