Lotnicze badania geofizyczne w regionie

 badania geofizyczne z wykorzystaniem helikoptera w Suwałkach

 

Państwowy Instytut Geologiczny informuje, że od 1. marca na terenie gmin: Krasnopol, Jeleniewo, Puńsk, Rutka-Tartak, Suwałki, Szypliszki i Wiżajny będą prowadzone badania geofizyczne z wykorzystaniem helikoptera.

 

Badania stanowią element realizacji projektu badawczego SEMACRET – „Zrównoważone poszukiwanie złóż surowców krytycznych ze skał magmowych w UE: Wyznaczenie sposobu przejścia na zieloną energię.” Projekt jest finansowany w ramach Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont Europa. 

 

Badania będą wykonywane przez firmę Supracon AG z Niemiec, przy współpracy z Helipoland z Polski. Do podwozia helikoptera zostanie podwieszony odbiornik pasywny, odczytujący jedynie naturalny sygnał ziemskiego pola magnetycznego, którego wielkość jest zależna od rodzaju skał znajdujących się w podłożu.

 

Helikopter będzie leciał na wysokości 120 metrów, a podwieszony odbiornik będzie znajdował się na wysokości około 60 metrów nad ziemią, średni dzienny czas lotu to 5 godzin. Pomimo tego, że całość badań lotniczych przebiega w pełni zgodnie z normami prawnymi i procesem zezwoleń Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wykonawcy projektu zwracają się z prośbą o wyrozumiałość w przypadku krótkotrwałego wzmożonego hałasu w momencie zbliżania się śmigłowca do zabudowań.

 

Badania potrwają około dwóch tygodni. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://semacret.eu/  

 

3 Komentarzy

kiedy opublikowane będą wyniki tych badań i kiedy będą wyniki badań przeprowadzonych w sierpniu ubiegłego roku na złożami Krzemianka Udryn "przesmyk Suwalski taki cenny"

Anonymous

28/02/2024

Wyludnianie się  z przesmyku suwalskiego spowoduje powrót do projektu wydobycia bogatych kopalin Szurpiły - Litwa. Umierający Śląsk zastąpi w części Suwalszczyzna, życie nie lubi próżni.

na niewyobrażalnym bogactwie... wiadomo to od lat. Niejeden kraj chciałby położyć na tym łapę. Wkrótce staniemy się regionem górniczym. Tytan, wanad, żelazo i metale ziem rzadkich.

Dodaj komentarz