Kolejny apel samorządów ws. "ekspresówki"

Droga krajowa nr 8 pomiędzy Augustowem i Białymstokiem

Droga krajowa nr 8 pomiędzy Augustowem i Białymstokiem powinna zostać rozbudowana do standardów drogi ekspresowej – to główny postulat, który poruszyli w środę (10.08) samorządowcy, podczas konferencji prasowej w Sztabinie. 

 

Podczas spotkania z dziennikarzami podano szereg argumentów za tym rozwiązaniem oraz poinformowano, że skierowany został do premiera Mateusza Morawieckiego apel na temat wyboru koncepcji połączenia planowanych dróg Via Baltica oraz Via Carpatia. W spotkaniu wziął udział m.in. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, który już od kilku lat uzasadnia przebudowę tej drogi podając w wątpliwość plany rządu dotyczące budowy „ekspresówki” na odcinku Ełk – Knyszyn przez cenne przyrodniczo obszary Biebrzy.

- Połączenie dróg Via Baltica i Via Carpatia powinno odbyć się poprzez modernizację drogi krajowej nr 8 do standardów drogi ekspresowej. Zapewni to dobre skomunikowanie północnej części województwa ze stolicą regionu ale też i resztą kraju. Ta droga jest 40 km krótsza niż forsowane połączenie na linii Ełk – Knyszyn. To oznacza tańszą budowę i szybszy przejazd oraz mniejszą emisję dwutlenku węgla. Wszystkie te miejscowości jak Augustów, Sejny, Suwałki, Sztabin, Suchowola powinny mieć dobre połączenie ze stolicą województwa. Decyzja o ostatecznym przebiegu drogi powinna być podjęta przez drogowców, a nie polityków – mówił Czesław Renkiewicz.

Oprócz Prezydenta Suwałk w konferencji wzięli udział Wójtowie, Burmistrzowie oraz Starostowie, którzy zarządzają jednostkami samorządu terytorialnego na trasie przebiegu drogi krajowej nr 8. Okolicznościowe przemówienia wygłoszone przez samorządowców, podkreślały, że Wariant 4, wymieniony w apelu jest jedyną słuszną opcją z każdego punku widzenia – ekonomicznego, przyrodniczego i szczególnie istotnego w ostatnich czasach - militarnego. Zwrócono uwagę na to, iż 39 podpisów samorządowców reprezentuje kilkaset tysięcy mieszkańców powiatów: suwalskiego, sejneńskiego, augustowskiego, sokólskiego czy też białostockiego. Ich bezpośrednio dotyka sprawa głównej drogi regionu, która przebiega w stronę stolicy województwa - Białegostoku. Droga w pierwotnej wersji, najbardziej optymalnej i ekonomicznej została przecież zatwierdzona przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jako główny trakt transportowy.

 

Zdaniem samorządowców bardzo dyskusyjną kwestią jest przecięcie forsowanej przez Rząd drogi Ełku do Knyszyna z przyrodniczo cenną doliną Biebrzy, otuliną Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz terenami Natura 2000 na co już wielokrotnie zwracali uwagę ekolodzy. Drugą kwestią jest wydłużenie drogi co pociągnie za sobą istotne skutki ekonomiczne ale też i przyrodnicze. Sama budowa estakady nad doliną Biebrzy to koszt – jak szacują drogowcy - w zależności od wariantu od 143 do 252 mln zł.

 

Pomiary ruchu drogowego z 2020 roku, mówią o tym, że drogą od Białegostoku do Augustowa porusza się najwięcej pojazdów w naszym województwie, nie licząc oczywiście "espresówki" z Warszawy do Białegostoku. Dziennie jedzie tędy około 4500 samochodów ciężarowych. To oznacza, że rocznie jest to ponad 1,5 mln tirów.

 

STANOWISKO

 

Samorządowców północno- wschodniej części województwa podlaskiego w sprawie budowy drogi ekspresowej na odcinku Białystok – Augustów po trasie przebiegu DK Nr 8 skierowane do PREZESA RADY MINISTRÓW PANA MATEUSZA MORAWIECKIEGO

 

My, niżej podpisani samorządowcy północno-wschodniej Polski zwracamy się o przyjęcie do realizacji Wariantu 4 przedstawionego w „Studium Techniczno-Ekonomiczno- Środowiskowe drogi krajowej S16 na odcinku Ełk – Knyszyn oraz Raczki – Knyszyn (wariant
alternatywny)”.

 

Wielokrotnie w przedkładanych Panu Premierowi stanowiskach przedstawialiśmy istotne argumenty przemawiające za budową nowej, dwujezdniowej drogi ekspresowej wraz z całą towarzyszącą infrastrukturą zgodnie z przebiegiem istniejącej drogi krajowej nr 8. Dotyczyły one aspektów gospodarczych, komunikacyjnych, społecznych i rozwojowych północno-wschodniej Polski, natężenia ruchu drogowego w transporcie krajowym i międzynarodowym, zwłaszcza tranzytowego transportu ciężarowego, a także podstawowej funkcji tego korytarza drogowego.

 

W niniejszym wystąpieniu chcemy raz jeszcze z całą mocą potwierdzić aktualność i znaczenie przywoływanych wcześniej argumentów oraz wskazać na dwie nowe okoliczności niezwykle ważne dla tej sprawy.

 

Pierwszą z nich jest fakt, że niezależni eksperci, którym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zleciła opracowanie wielokryterialnej analizy wariantów przebiegu przedmiotowej drogi, w przygotowanym „Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym (STEŚ)” rekomendują wariant 4 (Knyszyn – Augustów – Raczki) jako najwyżej oceniony w łącznej analizie wielokryterialnej do dalszych prac. Nie rekomenduje się wariantów W1, W2 i W3” – czytamy w dokumencie.

 

Za nieodpowiedzialne trzeba uznać próby podważania opracowanego przez specjalistów powyższego Studium, które zostało zamówione i opłacone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Sprawia to wrażenie presji wywieranej z powodów pozamerytorycznych przez osoby zainteresowane innym przebiegiem tej trasy.

 

Drugim czynnikiem, który ma podstawowe znaczenie i powinien sam w sobie przesądzać o decyzji w sprawie kształtu sieci dróg ekspresowych w tej części Polski jest bezpieczeństwo naszego Kraju wobec zagrożenia ze strony Rosji. Drogi zawsze miały i nadal mają znaczenie militarne. Należy pilnie przywrócić pierwotnie planowany i rekomendowany przez św. pamięci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego przebieg drogi Via Carpatia, która dzisiaj nosi Jego imię, na terenie województwa podlaskiego tak, aby prowadziła ona z południa Europy wzdłuż całej wschodniej granicy Polski do krajów bałtyckich i Skandynawii w ramach obecnego i przyszłego obszaru NATO i Unii Europejskiej,a nie tworzyła potencjalnego korytarza łączącego Obwód Kaliningradzki (Rosja) z Białorusią (i dalej z Rosją) w pobliżu tzw. przesmyka suwalskiego. Ten potencjalny korytarz to droga Kuźnica – Sokółka – Knyszyn – Ełk – Kowale Oleckie – Gołdap – Gusiew.

 

Za bardzo ważny należy uznać czynnik społeczny. Proponowane w wariancie 4 rozwiązanie nie przechodzi przez zwartą zabudowę, omija miejscowości i przysiółki dając jednocześnie możliwość wtórnego wykorzystania przekształconych terenów. Dla społeczności lokalnej miasto Białystok jest siedzibą wielu podmiotów i instytucji, z którymi mieszkańcy muszą się na co dzień kontaktować w celu załatwienia różnych spraw. Znaczna część ludności korzysta z usług publicznej służby zdrowia, której specjalistyczne szpitale i przychodnie mają siedzibę w Białymstoku. Osoby chore otrzymując skierowanie na specjalistyczne badania lub konsultacje w specjalistycznych poradniach albo do leczenia szpitalnego chcą sprawnie, szybko i bezpiecznie dotrzeć do Białegostoku, by uzyskać potrzebne świadczenia medyczne.

 

Akceptacja społeczna dla tak dużej inwestycji jest bardzo ważnym argumentem, który powinien być brany pod uwagę przez decydentów. Przeprowadzone kampanie informacyjne, w ramach których zbierano opinie i wnioski do prezentowanych wariantów przebiegu drogi wskazują największą przychylność wśród mieszkańców regionu dla wariantu 4.

 

Kolejną ważną przesłanką jest struktura organów administracji publicznej. Miasto Białystok jest ośrodkiem administracyjnym, w którym ulokowanym jest wiele instytucji administracyjnych i sądowych. Mieszkańcy posiadając niezbywalne prawo do odwołania się lub zaskarżenia decyzji administracyjnych powinni mieć łatwą możliwość uczestniczenia w przeprowadzanych przez właściwe organy i sądy rozprawach czy postępowaniach. W wielu przypadkach Białystok jest również siedzibą organów pierwszej instancji w sprawach dotyczących obywateli. Mimo postępującego elektronicznego procesu załatwiania indywidualnych spraw oraz działań na rzecz zapobiegania wykluczeniu cyfrowemu. Wielu obywateli z różnych względów jest zmuszonych do osobistego kontaktu z urzędami.

 

Na uwagę zasługuje również czynnik gospodarczy przejawiający się w sprawnym transporcie. Bezpieczny i terminowy transport surowców, materiałów i wyrobów jest ważnym elementem prawidłowego funkcjonowania wielu lokalnych przedsiębiorców, dający podstawę do ich dalszego rozwoju. Przyjęte rozwiązania w wariancie 4 nie stanowią konkurencji dla linii kolejowych, które są jednocześnie alternatywnym uzupełniającym środkiem transportu.

 

Wychodząc naprzeciw rozwiązaniom proekologicznym przedstawiona w tym wariancie koncepcja budowy drogi ekspresowej najmniej ingeruje w środowisko naturalne (w tym w parki narodowe), w swoim przebiegu jedynie zbliża się do obszarów prawnie chronionych dając jednocześnie możliwość mieszkańcom i turystom korzystania z ich walorów turystycznych i krajobrazowych.

 

Istotnym argumentem przemawiającym za powyższym rozwiązaniem są względy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Duże natężenie przemieszczania się pojazdów (w znacznej części transportu ciężarowego) stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego. Z analizy Generalnego Pomiaru Ruchu 2020/2021 jednoznacznie wynika, że obciążenie ruchem pojazdów ciężarowych drogi Białystok – Augustów jest ponad 4,5 razy większe od obciążenia drogi Białystok – Grajewo (i dalej Ełk), co ewidentnie wskazuje, który z tych korytarzy transportowych jest istotniejszy dla naszego kraju i powinien być traktowany priorytetowo.

 

Władze samorządowe wielokrotnie podnosiły w przyjmowanych stanowiskach zasadność i celowość bezpośredniego połączenie drogą ekspresową (w przekroju 2x2) północnej części województwa podlaskiego z Białymstokiem i – dalej – Warszawą i innymi miastami w Polsce. Przedstawione przez samorządowców w poszczególnych dokumentach argumenty zasługują na dokładne przeanalizowanie i uwzględnienie. Uważamy, iż do dalszych prac projektowych powinien zostać zarekomendowany wariant 4 przebiegu planowanej drogi ekspresowej. Samorządowcy stoją na stanowisku, iż planowanie sieci dróg ekspresowych uwzględniać powinno w pierwszej kolejności wymogi komunikacyjne i transportowe mieszkańców naszego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb poszczególnych regionów i województw.

 

Liczymy, iż przedstawione w wielu dokumentach argumenty uzyskają pełną akceptację Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i doprowadzą do zgodnego z powyższym stanowiskiem przebiegu drogi ekspresowej w wariancie 4: Knyszyn – Korycin – Suchowola – Sztabin – Augustów – Białystok – Raczki po trasie DK Nr 8.

 

Stanowisko do wiadomości otrzymują:
1) Pan Jarosław Kaczyński – Prezes Prawa i Sprawiedliwości;
2) Pan Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury;
3) Pan Jarosław Zieliński – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej;
4) Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Au

1 Komentarzy

Panowie, przestańcie pajacować. Rząd PiS ma was głęboko w poważaniu z waszymi petycjami. Suwałki nie są im po drodze do nikąd zaś jako rejon strategicznie położony i pewnie wkrótce mocno zmilitaryzowany, nie powinien mieć za dobrych autostrad aby wróg się nie mógł za szybko przemieszczać. Wbijcie to sobie do waszych baniaków :P

Dodaj komentarz