Jubileuszowa sesja z okazji 50-lecia gminy Suwałki

Jubileuszowa sesję Rady Gminy Suwałki z okazji 50-lecia

 

Jubileuszowa sesja Rady Gminy Suwałki z okazji 50-lecia gminy odbyła się we wtorek (24.01) w Archiwum Państwowym w Suwałkach.

 

W celu stworzenia korzystniejszych warunków dla rozwoju społeczno-gospodarczego wsi, intensyfikacji rolnictwa i poprawy warunków bytowych mieszkańców, 29 listopada 1972 roku Sejm przyjął ustawę o utworzeniu gmin i zmianie ustawy o radach narodowych, która weszła w życie w kolejnym roku. I choć przez pierwsze lata gminy wykonywały zadania zlecone przez rząd, był to zalążek samorządności do której jesteśmy obecnie przyzwyczajeni. Stąd też dziś w suwalskim Archiwum odbyła się jubileuszowa sesja Rady Gminy Suwałki z okazji 50-lecia gminy.

- Chcemy dziś podziękować wszystkim instytucjom z nami współpracującymi, mieszkańcom. Zaprosiliśmy wszystkich radnych wszystkich kadencji od roku 1990, sołtysów, wójtów. Chcemy podkreślić ważność tych osób i tych instytucji dla gminy Suwałki. Przez te pół wieku bardzo wiele się zmieniło. W tej gminie mieszkamy, utożsamiamy się z nią i pełni ona bardzo ważną rolę, czasem może niedocenianą, dla naszych mieszkańców poszczególnych miejscowości - mówił Zbigniew Mackiewicz, obecny wójt gminy Suwałki.  

Po uroczystym otwarciu obrad zebrani goście wysłuchali pieśni zespołu Wigranie. Był okolicznościowe przemówienia, przekazano informacje o działalności Gminy Suwałki w latach 2018-2023, zaprezentowano album fotograficzny pt. "Lecąc ku słońcu - opowieść o gminie Suwałki" Wojciecha Misiukiewicza, a wykład o historia administracji i samorządu na terenie gminy Suwałki po roku 1973 wygłosił Sławomir Filipowicz. Podczas uroczystości podpisano też porozumienie o współpracy Gminy Suwałki z Rejonem Solecznickim na Litwie oraz wręczono odznaki honorowe „Zasłużony dla Gminy Suwałki".

- Mamy małżeństwo państwa Milewskich u których był papież Jan Paweł II. Oni bardzo angażują się w przekazywanie o tym informacji. Przeznaczyli w swym domu jedno pomieszczenie na muzeum i bezpłatnie przyjmują gości, pielgrzymów. Opowiadają jak to było, gdy papież ich odwiedził i w ten sposób promują Suwalszczyznę. Odznaczenie trafia również do naszej artystki z zespołu Wigranie, który świętuje własnie 20-lecie powstania. W nim znajduje się 93-letnia kobieta, która nie dość że śpiewa to jeszcze zajmuje czołowe miejsca na festiwalach w Kazimierzu. To też sławi naszą gminę i zespół Wigranie - mówił wójt.   

Dodaj komentarz