16. rocznica śmierci Jana Pawła II

2 kwietnia obchodzimy 16. rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II

Dziś (02.04) obchodzimy 16. rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II, który zmarł 2 kwietnia 2005 roku w wieku 84 lat.

 

Jan Paweł II został wybrany na papieża 16 października 1978 roku. Jego wybór przerwał wielowiekową tradycję powoływania na Tron Piotrowy – Włochów. W czasie homilii podczas inauguracji pontyfikatu wypowiedział słynne słowa: "Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi". Odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie (poza Włochy) i odwiedził 129 narodów. Do Polski przybywał 8 razy, w tym dwukrotnie, w 1991 i 1999 roku, trasa jego pielgrzymki wiodła przez nasz region. Opublikował liczne dokumenty: 14 encyklik, 14 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich.

 

Wszyscy jeszcze dobrze pamiętamy ten smutny czas, gdy na przełomie marca i kwietnia 2005 roku z niepokojem i smutkiem śledziliśmy komunikaty napływające z Watykanu. Jan Paweł II zdawał sobie sprawę z tego, że odchodzi. W ostatnim dniu – 2 kwietnia chciał mieć dużo spokoju. Poprosił, aby czytać mu Ewangelię św. Jana, a wieczorem zwrócił się do najbliższych, żeby odprawili przy jego łóżku mszę św. i przyjął jeszcze parę kropel Eucharystii, po czym stopniowo tracił świadomość. Zmarł o godz. 21:37.

 

Przy łożu umierającego Jana Pawła II byli jego najbliżsi współpracownicy m.in. – abp Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz papieża, ks. prof. Tadeusz Styczeń, jego uczeń z KUL, ks. prałat Mieczysław Mokrzycki i opiekujące się na co dzień Janem Pawłem II siostry sercanki. Na dwa dni przed śmiercią Jan Paweł II zawierzył Kościół i świat Bożemu Miłosierdziu. W specjalnym telegramie z 31 marca 2005 roku na uroczystość Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach napisał m.in. "Pragnę ponownie zawierzyć tej Miłości – Kościół i świat, wszystkich ludzi na całym okręgu ziemi, a także siebie samego w mojej słabości". Telegram został odczytany w sanktuarium nazajutrz po śmierci papieża, w niedzielę 3 kwietnia.

 

Jan Paweł II został beatyfikowany 1 maja 2011 roku, natomiast kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku. Obie uroczystości odbyły się na placu św. Piotra w Rzymie.

 

 

Źródło: Wrota Podlasia

1 Komentarzy

Czyli obecnie Jan Paweł II miałby równo 100 lat. Mało kto z nas dożywa tej przysłowiowej setki. JP2 jednak zrobił tyle dla Polski i świata, jakby żył dwieście lat.

Dodaj komentarz